گیاهان دارویی

خواص کیسه کشیش Capsella bursa- pastoris

موارد مصرف کیسه کشیش: به عنوان داروی بند آورنده خون مصرف دارد. این گیاه تب بر است و برای قطع خونریزی از جمله خونریزی بینی، معده و به کار برده می شود. صرع و ناراحتی های عصبی را برطرف می کند.برای پاک کردن زخم ها، ناراحتی های پوستی و اگزما به صورت موضعی مصرف می شود.

جزییات ...

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...

درباره خواص سنبل الطیب (علف گربه) بدانیم

ریشه سنبل الطیب حاوی ۱٪ اسانس است. این اسانس در ریشه تازه بیشتر است. اثر دارویی ریشه تازه سنبل الطیب (علف گربه)، سه برابر ریشه خشک شده آن است. سنبل الطیب باید در حرارت کم خشک شود زیرا در حرارت بالا تمام اثر دارویی آن از بین می رود.

جزییات ...

خواص و مضرات سپستان

سپستان مناسب برای امراض کلیوی است. سپستان گیاهی درختی، با برگ های بدون کرک و میوه ای به اندازه آلوی کوچک است. درون این میوه، شیره ای لزج و بی مزه موجود است که کاربرد دارویی دارد. این گیاه از خانواده گاوزبان می باشد و در سواحل خلیج فارس، جزیره خارک، هند و چین می روید.

جزییات ...

خواص گیاه سگ زبان

گیاهی است علفی و به رنگ سبز مایل به سفید که در کنار جاده ها، زمین های سنگلاخی، شن زارها و اماکن خشک به طور خودرو می روید. این گیاه دارای ریشه ضخیم، دوکی شکل، گوشتدار و به رنگ خاکستری تیره و ساقه ای اراست،، منشعب و پوشیده از تارهای نرم می باشد.

جزییات ...

خواص و مضرات سدر

برگ سدر قابض و مقوی معده است.همچنین خاصیت ضد میکروب و ضد قارچ دارد و به همین دلیل از آن برای درمان انگل های موضعی (پوستی) استفاده می شود.جوشانده برگ آن در درمان علائم سرماخوردگی موثر است و فشارخون را افزایش می دهد.

جزییات ...

خواص ناخنک (اکلیل الملک یا یونجه زرد)

ناخنک از نظر طبیعت، به نظر ابو علی سینا، گرم و خشک در مرتبه اول است، اعتدال دهنده اخلاط و مقوی بدن است و ورم های سفت را نرم می کند. ضماد تخم آن با سرکه و روغن گل سرخ، اگر بر سر گذارده شود و یا ریختن آب دم کرده آن بر سر، برای رفع سرگیجه، سکته مغزی، فراموشی مفید است.

جزییات ...

خواص نارون

با وجود اینکه این درخت با برگها ریز و زیبا، پراکنش گسترده ای در کشور ما دارد، ولی متاسفانه امروزه به علت بیماری مرگ نارون رو به انقراض میباشد. نارون درخت مناطق معتدل میباشد. این درخت مناسب برای کاشت به عنوان تک درخت زینتی و یا کاشت در باغها و بلوارها میباشد.

جزییات ...

خواص گیاه گل گندم یا قنطوریون

گل گندم (قنطوریون) گیاهی است علفی، یکساله یا دوساله، دارای برگ های سبز مایل به سفید و پوشیده از تارهای نسبتا پنبه ای و چون در مزارع، بویژه مزارع گندم و غلات، یافت می شود به گل گندم موسوم شده است. محل رویش در شهرهای خراسان، استانهای شمالی و ارتفاعات البرز می باشد.

جزییات ...

فواید یونجه برای کم خونی Alfalfa

یونجه سرشار از ویتامین های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود. بعنوان مثال می توان از امولسین، اینورتاز و پکیتاز نام برد. همچنین یونجه دارای 20% پروتئین می باشد.

جزییات ...

تاتوره چیست و چه خواصی دارد

در چین از نظر خواص دارویی فرق زیادی بین تاتوره علفی و تاتوره درختی نیست. از تاتوره علفی برای رفع نفخ، ترشح زیاد اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه در حد مجاز از آن میخورند. تاتوره علفی را برای آرام کردن حمله های سیاه سرفه و همچنین تسکین آسم نیز تجویز می شود.

جزییات ...