+
بهتر خوابیدن کودک

راه های بهتر خوابیدن کودک

 1. نقاشی کردن خواب:

  هرگاه خواب ترسناکی کودک شما را اذیت می کند، از او بخواهید آنچه در خواب دیده نقاشی کند. سپس بگذارید نقاشی اش را برای شما توضیح دهد. پای حرفهای کودکتان بنشینید تا درباره هیولا یا صحنه ترسناکی که در خواب دیده است توضیح دهد.

  با این روش، تلخی آن خواب به تدریج از بین می رود. وقتی کودک در روشنایی روز خواب بد خود را تعریف می کند، وحشت و هراس آن کابوس از بین می رود. همچنین از کودک بخواهید خوابهای قشنگ خود را نیز نقاشی کند. آن گاه بچه به کمک ترسیم خوابهای قشنگ، خواب خود را گسترش می دهد و شما می توانید از روی این رؤیاهای زیبا در شبهای آینده، قصه های خوبی برای او نقل کنید.

 2. شمردن گوسفندان:

  صداها یا تصاویر ذهنی که به صورت یکنواخت در ذهن مرور می شود، تأثیر خواب اور دارند. شما برای کودکتان از روش معروف شمردن گوسفندان اسين کنید. لازم نیست فرزند شما گوسفندانی را تصور کند که در ذهن خود آنها را بشمارد؛ چون این کار به معنای تلاش و زحمتی است که کودک شما را مجبور به بیدار ماندن می کند. به فرزندان خود بگویید که بره های ناز، بچه گربه ها یا پروانه های رنگارنگ را تجسم کند که در صفی طولانی از مقابل چشمان او عبور میکند.

 3. پرخوری نکردن در شب:

  بهتر است کودک شامش را ۲ ساعت پیش از خواب، به همراه دیگر اعضای خانواده بخورد و پیش از خواب به دستشویی برود تا نیمه شب مجبور نباشد از خواب برخیزد.

 4. تغذیه سالم:

  کمبود آهن در بدخوابی کودک مؤثر است. از آن جا که کودک در حال رشد است، برنامه غذایی فرزندتان را طوری تنظیم کنید که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی باشد. برای این منظور، از گوشت، سبزی، میوه یا حبوباتی مانند نخود و لوبيا (که سرشار از آهن است) استفاده کنید. آهن موجود در گوشت و ماهی نیز سریع تر و آسان تر جذب می شود.

 5. انتخاب رنگ مناسب:

  در انتخاب رنگ ملحفه و روبالشی کودک دقت کنید و از رنگهای محرک و تند استفاده نکنید. رنگ های بسیار تیره، قهوه ای، مشکی و آبی تیره، ترسناک و وحشت انگیز هستند و در کودک ایجاد ترس میکنند.

  کوچولوها از ملحفه و روبالش هایی که طرح های گل و اسباب بازی با حیوانات با نمک و کارتونی روی آنها است بسیار خوششان می آید. بچه های پیش دبستانی نیز نسبت به رنگهای قهوه ای روشن، قرمز سیر، سبز ملایم و آبی روشن، احساس خوبی دارند. بنابراین، فضای محل خواب کودک را از اشیایی با رنگهای تند و براق و درخشان خلوت کرده و محیطی ساده و آرام را برای خواب کودک فراهم کنید.

 6. تند تند به بچه سر نزدن

  هنگام خواب، پی در پی به بچه سر نزنید؛ زیرا این کار سبب مزاحمت کودک می شود و او فکر می کند که شما از دستش عصبانی یا ناراحتید و احساس ناامنی میکند و مرتب از خواب بیدار می شود.

 7. دما و رطوبت مناسب اتاق خواب

  سعی کنید اتاق خواب بچه ها را در زمستان بیش از حد گرم و هوای آن را خیلی خنک نکنید. چند ساعت پیش از خواب، شوفاژ یا بخاری را خاموش و هوای اتاق را تهویه کنید. دمای اتاق در زمان خواب نباید از ۱۸ درجه سانتیگراد بیشتر شود. در طول شب به اندازه کافی در را باز بگذارید تا همیشه هوای تازه در اتاق جریان داشته باشد. در مواقع ضروری قرار دادن دستمال مرطوب روی شوفاژ یا کتری آب روی بخاری به مرطوب کردن سریع هوا کمک میکند.

 8. جای خواباندن کودک

  در مواردی که بچه بیمار است یا به سبب کابوس ترسناک، نیمه شب از خواب می پرد و دیگر خوابش نمیبرد، او را به طور موقت پیش خودتان بخوابانید.

 9. هنگام نزدیک شدن وقت خواب:

  خیلی آرام به کودک بگویید: بازی دیگر بس است، باید زودتر به رختخوابت بروی. سپس دستش را بگیرید و او را در مسواک زدن، پوشیدن لباس خواب و شب بخیر گفتن به اعضای خانواده و عروسکش همراهی کنید و پیش از خواب برایش قصه بگویید.

 10. نگاه مثبت به فردا:

  کودک را در جریان برنامه ها و تفریحاتی همچون پارک رفتن یا دیدار دوستان و آشنایان بگذارید و از دادن وعده های پوچ پرهیز کنید که در او تأثیر منفی می گذارد.

مطالب مرتبط

وسواس، آدمی را در بند خود می گیرد، آن چنان که اختیار و اراده را از او سلب کرده و بیمار را مجبور می کند که حتی رفتاری را بر خلاف میل و خواسته اش انجام دهد و بیمار هرچند به بیهودگی کار با افکار خود آگاه است، اما نمی تواند از قید آن رهایی یابد. ...

نکته های سلامتی

زندگی و حیات ما انسان ها به این ماده بستگی  دارد. بهتر است زمان بیدارشدن نوشیدن آب را فراموش نکنید و سعی کنید برای حفظ سلامتی تان هم که شده به مصرف آب توجه بیشتری کنید نوشیدن آب احتمال ابتلا به بیماری های مختلفی را از شما دور خواهد کرد. ...

نکته های سلامتی

نمک یا اسید آمینه ای است که در بافت های عصبی موجود است. این ماده در محصولات آماده شده به میزان زیادی وجود دارد. به این منظور باید برچسب روی محصولات را به دقت مطالعه کرد. این ماده در انواع کنسرو و غذاهای یخی وجود دارد. ...

نکته های سلامتی

ماست از پنی سیلین هم قوی تر است. بدن را در برابر بیماری های عفونی محافظت می کند . شستشوی سر با ماست موها را تقویت و ریزش آن را کم می کند. مالیدن ماست به پوست سبب نرمی و لطافت پوست میشود و از بیماریهای پوستی به ویژه جوش غرور جوانی جلوگیری میکند. ...

نکته های سلامتی

اگر به دندان درد دچارید، به چند توصیه ساده عمل کنید: 1.فلفل سیاه ساییده را روی دندان بپاشید یا آن را در گلاب بجوشانید و روی دندان قرار دهید. ۲. زیره سیاه و مرزه را با سرکه مخلوط کنید و روی دندان بمالید. ٣. سرکه را در دهان غرغره کنید. ۴. کمی الکل روی دندان بگذارید. ...

نکته های سلامتی