حصبه

حصبه (تیفوئید)

حصبه یک بیماری عفونی است که متاسفانه در کشور ما خیلی زیاد دیده می شود به طوری که ما در برابر هر تب طولانی ابتدار به فکر آن می افتیم.

علت

میکروب حصبه در آب های گل آلود تا یک ماه و در یخ تا سه ماه زنده می ماند و در اثر گرمای 60 تا 100 درجه بی جان می شود. همچنین نور آفتاب به سرعت انهدام میکروب های حصبه می شود. این میکروب تا 2 ماه مقاومت دارد.

راههای سرایت:

میکروب بیماری تیفوئید از راه دهان وارد دستگاه گوارش می شود و از آن جا به سایر نقاط بدن منتقل می شود و نشانه های بیماری را پدید می سازد. بیشتر حصبه ای ها در دوران نقاهت نیز خاستگاه پخش میکروب به شمار می روند.

سرایت مستقیم

پرستاران و مراقبان بیماران از راه دستهای خود آلود می گردند. آنهایی که لگن بیمار را بر می دارند یا لباس و ملحفه های وی را عوض می کنند بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

سرایت غیر مستقیم

آب آلوده، یخ غیر بهداشتی، آلودگی شیر، پنیر تازه سبزیجاتی را که با کود انسان میکارند، نرم تنان دریایی، صدفها، میگو و مگس، عامل مهم سرایت این بیماری هستند و ممکن است تصادفا آلوده گردند. همچنین پودر گوشت، تخم مرغ و سایر مواد غذایی هم ممکن است عامل سرایت این بیماری باشند.

نشانه های حصبه

این بیماری به آرامی شروع می شود، تب مختصر، خستگی، سرگیجه، کوفتگی، خواب مختل، دهان تلخ و یبوست. این علایم به تدریج شدت می یابد و سردرد شدید و درد پیشانی به وجود می آید درد کمر، گردن و بی حالی عارض می شود و شکم نفخ می کند و کمی دردناک می شود، به خصوص در پهلوی راست و پایین شکم درد محسوس است. گاهی فرد به جای یبوست، اسهال میگیرد و گاهی خون دماغ می شود بسیاری از بیماران در چند روز اول بیماری سرفه می کنند و نشانه های برونشیت حاد دارند. صبحها درجة تب، کم است و شبها بالا می رود تا این که در ظرف ۴ تا ۵ روز، تب به ۴۱ درجه می رسد و نبض نسبت به تب کمتر است.

درمان:

  1. رژیم غذایی و الکترولیت (نوشیدن مایعات زیاد)
  2. استفاده از آنتی بیوتیک

مطالب مرتبط

راه های بهتر خوابیدن کودک

هرگاه خواب ترسناکی کودک شما را اذیت می کند، از او بخواهید آنچه در خواب دیده نقاشی کند. سپس بگذارید نقاشی اش را برای شما توضیح دهد. پای حرفهای کودکتان بنشینید تا درباره هیولا یا صحنه ترسناکی که در خواب دیده است توضیح دهد.

جزییات ...

خواص درمانی ماست

ماست از پنی سیلین هم قوی تر است. بدن را در برابر بیماری های عفونی محافظت می کند . شستشوی سر با ماست موها را تقویت و ریزش آن را کم می کند. مالیدن ماست به پوست سبب نرمی و لطافت پوست میشود و از بیماریهای پوستی به ویژه جوش غرور جوانی جلوگیری میکند.

جزییات ...

درمان دندان درد

اگر به دندان درد دچارید، به چند توصیه ساده عمل کنید: 1.فلفل سیاه ساییده را روی دندان بپاشید یا آن را در گلاب بجوشانید و روی دندان قرار دهید. ۲. زیره سیاه و مرزه را با سرکه مخلوط کنید و روی دندان بمالید. ٣. سرکه را در دهان غرغره کنید. ۴. کمی الکل روی دندان بگذارید.

جزییات ...

خطر استفاده از ...

بررسی پژوهشگران سوئدی نشان میدهد که خطر تلفن های با تلفن های همراه بسیار بیشتر است؛ زیرا میدان پرتو در تلفنهای بیس برابر بیشتر است. تلفنهای بیسیم حتی زمانی که از آنها استفاده نمی پرتوهای مضر از خود منتشر می کنند.

جزییات ...

خطر استفاده زیاد از نوشابه

هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش یابد، کلیه قادر به دفع سریع آن نیست؛ در نتیجه کلیه تحت فشار مضاعف قرار میگیرد. نوشابه های گازدار موجب برداشته شدن کلسیم از استخوانها میشوند و درون خون جریان می یابند. این امر سبب رسوب کلسیم اضافی در کلیه و بروز سنگ کلیه میشود.

جزییات ...