جوز هندی Nutmeg

جوز هندی Nutmeg

کلیات گیاه شناسی:

جوز هندی میوه ایی درختی به همین نام است که مصر ف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. هر دانه را از خارج، پوسته سختی به رنگ قهوه ایی متمایل به خاکستری در برمیگیرد و شیارهای عمیقی دارد که جدا کردن این پوسته، دانه آن ظاهر میشود.جوز هندی به دلیل بوی تند و مطبوع یکی از ادویه های پرمصرف در غذا به خصوص در مناطق گرمسیری میباشد.

خواص درمانی:

  • جوز هندی منبع خوبی از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر است.
  • جوز هندی برای درمان و تسکین بسیاری از درد ها مفید شناخته شده است. در طب سنتی، دانه و روغن جوز هندی را برای درمان بیماری های مربوطه به اعصاب و سیستم گوارش تجویز می کند.
  • از روغن جوز هندی مانند روغن دانه میخک، برای کاهش موقتی دردهای دندان نیز می توان استفاده کرد.کافی است چوب پنبه ایی را به مقداری جوز هندی آغشته کرده و روی دندان دردناک قرار دهید.
  • در کشور فرانسه، علاوه بر مصرف آن به عنوان ادویه، مخلوط جوز هندی و عسل را برای درمان ناراحتی های گوارشی و تنفسی مورد استفاده قرار می دهند.
  • التهابات و دردهای مفصلی و رماتیسمی با مصرف خوراکی جوز هندی و همچنین ماساژ موضع با روغن آن تسکین می یابد.
  • جوز هندی به حفظ سلامت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.
  • برای کاهش علائم آلرژی نیز می توانید جوز هندی بخورید.
  • به رغم خواص با ارزش جوز هندی، مصرف زیاد آن سبب ایجاد مشکل در بخش کنترل احساسات در مغز شده و پس از مصرف بیش از حد، احساس نشاط به همراه سستی و رخوت در انسان پدید می آید که شبیه نوعی مسمومیت است.

مطالب مرتبط

فواید و مضرات باقلا

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

جزییات ...

خواص درمانی بالنگ

بالنگ در کتب طب سنتی با نام "اترج کبیر" آمده است. میوه آن را به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیر منظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

جزییات ...

اسفناج Spinach

اسفناج گیاهی است یکساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع نیم متر که برگهای آن پهن و نرم و مثلثی شکل برنگ سبز می باشد. دو نوع اسفناج وجود دارد که بنام پائیزه و بهاره نامیده می شود. اسفناج بهاره در فصل بهار کاشت می شود و به اسفناج انگلیسی معروف است.

جزییات ...

هویج Carrot

در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کنندگی قند خون را دارا می باشد. بنابراین این عقیده قدیمی که هویج برای مبتلایان به بیماری قند خوب نیست، کاملا غلط است و بیماران قندی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.

جزییات ...

خواص گل و تخمه آفتابگردان

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش می دادند. آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. از تخم آفتاب گردان روغنی گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

جزییات ...