گل آفتابگردان

خواص گل و تخمه آفتابگردان

کلیات گیاه شناسی

هنگامیکه از گیاه آفتاب گردان سخن به میان می آید معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن تداعی می شود زیرا که همه ما با تخم آن آشنایی داریم. تمام قسمت های این گیاه آفتاب پرست از ریشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن درای خواص بسیاری است.

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش می دادند. آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. در وسط گل قرمز رنگ آن دایره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دور آن را گرفته اند.

این گیاه در اکثر نقاط دنیا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغنی گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است. ترکیبات شیمیایی تخمه آفتاب گردان بسیار مقوی است و درای ۲۴٪ مواد پروتئینی، ۴۷٪ روغن، ۲۰ مواد هیدروکربن، ۸. فسفر، ۹٪ پتاسیم و به غیر از این مواد دارای ویتامین های A و B نیز می باشد.

روغن تخم آفتابگردان درای ۷۰٪ اسید لینوئیک و مقداری فسفو لیپید و ویتامین E می باشد. به همین دلیل چربی خون را پائین آورده و کلسترول را تنظیم می کند.

خواص داروئی

 • اساس گل افتاب گردان برای التیام زخم ها و پائین آوردن فشار خون به کار می رود.
 • اسانس برگ های آفتاب گردان خاصیت میکروب کشی دارد.
 • زنگ زدن گوش: مغز ساقه ی آفتاب گردان را در آب جوش بریزید و مانند چای دم کنید و روزی سه فنجان از این چای را بنوشید.
 • تقویت معده و پایین آوردن فشار خون: ۳۰ گرم برگ خشک افتاب گردان را دم کنید و سه فنجان در روز بنوشید.
 • سرگیجه، ورم صورت، آب آوردن بدن، دندان درد و تسریع زایمان: ۲۰ گرم از گل خشک آفتابگردان را در آب جوش دم کنید و روزی سه فنجان از این دم کرده بنوشید.
 • آرتروز و ورم پستان: هنگامی که آفتاب گردان گل می دهد، قسمت پایین گل را که مانند بشقاب است جدا کنید، در آب بیندازید و آن قدر بجوشانید که شیره چسبناکی باقی بماند، سپس این شیره را روی مفصل های دردناک بمالید و ماساژ دهید. درد آرتروز برطرف می شود. برای درمان ورم پستان در زنان شیرده، طبق گل را هنگامی که گل، دانه داده است جدا کنید، در زیر آفتاب خشک و سپس تکه تکه کنید و بو دهید تا کاملا قهوه ای شود و بعد آن را خرد کنید تا به صورت آرد درآید و این پودر را در آب جوش که کمی شکر به آن اضافه کرده اید بریزید و این شربت را به مریض بدهید تا شفا یابد.
 • اسهال خونی: برای درمان اسهال خونی، تخم آفتاب گردان ( به مقدار ۳۰ گرم) در آب بریزید و حدود یک ساعت با حرارت ملایم بپزید. سپس آن را با نبات یا قند شیرین کنید و به مریض بدهید.
 • سر دردی که همراه با سرماخوردگی است: ۳۰ گرم تخم آفتابگردان را در دو لیوان آب بریزید و بگذارید بجوشد تا نصف لیوان آب آن باقی بماند و این جوشانده را دوباره در روز بنوشید.
 • بیماری فتق: ۳۰ گرم ریشه تازه آفتاب گردان را با آب و شکر قهوه ای بجوشانید و این جوشانده را سه بار در روز بنوشید.
 • سنگ کلیه: حدود یک متر از مغز ساقه ی آفتاب گردان را در دو لیوان آب بریزید و بگذارید آهسته و به ملایمت بجوشد تا مقدار آن به نصف لیوان تقلیل بابد. سپس به مدت یک هفته و روزی یک بار آن را بنوشید تا از شر سنگ كلیه راحت شوید.
 • زخم، بریدگی و جراحت: مغز ساقه ی آفتاب گردان را باید له کرد و مانند پماد روی زخم و جراحت گذاشت تا خونریزی را بند آورد و بهبودی را تسریع کند.

 

 

کاهش کلسترول بدلیل خاصیت فیتواسترول (phytosterols) تخمه آفتاب گردان

فیتواسترول، ماده ای است که در گیاهانی یافت می شود که ساختار شیمیایی بسیاری شبیه به کلسترول دارند و وقتی در رژیم غذایی به اندازه کافی باشد به کاهش کلسترول و همچنین کاهش ریسک ابتلاء به سرطان کمک می نماید.

با منزیم موجود در تخمه آفتاب گردان، اعصاب و رگ های خونی را آرامش دهیم:

تخمه آفتاب گردان منبع خوبی از منیزیم می باشد. منیزیم به کاهش فشار خون و سردردهای میگرنی و همچنین سکته قلبی کمک می کند. منیزیم همچنین برای سلامت استخوان ها و بدست آوردن انرژی ضروری است و تقریبا دو سوم منیزیم موجود در بدن در استخوان ها یافت می شود. در بسیاری از سلول های عصبی، منیزیم بعنوان سدی از ورود کلسیم به سلول های عصبی عمل می کند. اگر در بدن میزان کلسیم کرم باشد، کلسیم به راحتی وارد بدن می شود و فعالیت سلول های عصبی کم می شود. کمبود منیزیم در بدن باعث بالا رفتن فشار خون، گرفتگی ماهیچه ها (شامل گرفتگی ماهیچه قلب، راه های هوایی که از نشانه های آسم است) و سردردهای میگرنی و همچنین خستگی و تنش میشود.

تخمه آفتابگردان به شما انرژی می دهد:

یک مشت تخمه آفتابگردان 55 درصد تیامین یا همان ویتامین B1 مورد نیاز روزانه ما را تامین می کند. همچنین بهتر است بدانید که تخمه آفتاب میزان قابل توجهی فولات (اسیدفولیک) و اسید پانتوتنیک یا ویتامین B1 و های دیگر گروه B می باشد. این ویتامین ها باعث می شوند که بدن به خوبی بتواند از هیدراتهای کربن (قندها) استفاده کند و پرانرژی باشد.

تخمه آفتاب گردان میزان کلسترول خون را پایین می آورد

تخمه های آفتاب گردان سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده پلی، به ویژه به صورت اسید لینولئیک هستند که یک اسید چرب امگا ۶ محسوب می شود. از این گذشته در این تخمه ها حدود ۲۰ درصد اسیدهای چرب اشباع نشده مونو نیز وجود دارد. این اسیدهای چرب، زمانی که در تعادل با امگا ۳ ها قرار بگیرند برای سلامت قلب و عروق بسیار مفیدند.

تخمه های آفتاب گردان سرشار از فیتواسترول ها هستند؛ یعنی در هر فنجان حدود 2۷۰ میلی گرم. این ترکیبات ساختاری شبیه به کلسترول دارند و با کلسترول بد خون (LDL) مقابله می کنند. در واقع ترکیبات تخمه آفتاب گردان داخل روده با کلسترول وارد نبرد شده و باعث کاهش جذب آن می شوند. به این ترتیب کلسترول از طریق مدفوع دفع می شود.

مطالب مرتبط

فواید و مضرات باقلا

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

جزییات ...

خواص درمانی بالنگ

بالنگ در کتب طب سنتی با نام "اترج کبیر" آمده است. میوه آن را به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیر منظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

جزییات ...

اسفناج Spinach

اسفناج گیاهی است یکساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع نیم متر که برگهای آن پهن و نرم و مثلثی شکل برنگ سبز می باشد. دو نوع اسفناج وجود دارد که بنام پائیزه و بهاره نامیده می شود. اسفناج بهاره در فصل بهار کاشت می شود و به اسفناج انگلیسی معروف است.

جزییات ...

هویج Carrot

در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کنندگی قند خون را دارا می باشد. بنابراین این عقیده قدیمی که هویج برای مبتلایان به بیماری قند خوب نیست، کاملا غلط است و بیماران قندی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.

جزییات ...

جوز هندی Nutmeg

جوز هندی میوه ایی درختی به همین نام است که مصر ف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. از خواص درمانی آن می توان به منبع خوب از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر اشاره نمود.

جزییات ...