گیاه دارویی پرسیاوشان

خواص درمانی گیاه دارویی پرسیاوشان

پرسیاوشان با نام علمی Adiantum capillus veneris گیاهی است علفی، سرخسی و پایا که در مناطق شمالی از جمله مازندران، گیلان و در تهران. مناطق شرق، غرب و جنوب غربی قابل مشاهده است. این گیاه زیبا و چند ساله معمولا در نقاط مرطوب، اماکن سایه دار و کم نور می روید. این گیاه در نواحی مدیترانه، اروپای مرکزی و جنوبی، آمریکا و ایران رشد می کند. برگ های آن شبیه برگ گشنیز است و دارای برگهای بسیار نازک و دراز، شبیه مو می باشد.

 

 

پرسیاوشان دارای ریزومی خزنده است که ریشه هایی باریک از آن خارج می شود. برگ های این گیاه استفاده طبی دارد.

گیاه پرسیاوشان دارای خواص دارویی بسیار است و در ایران پراکندگی وسیعی دارد. این گیاه دارای شاخه های سیاه، سخت، باریک و براق به درازای تقریبا 20 سانتی متر و برگ های کوچکی مانند برگ های گشنیز به صورت بریده بریده دارد. ساقه، گل، میوه و دانه ندارد. ریشه اش از لحاظ داروی بی ارزش است. گیاه پرسیاوشان را بیشتر می‌توانید کنار جوی و چاه های قدیمی که در نواحی مرطوب و سایه دار قرار دارند پیدا کنید.

ترکیبات شیمیایی

برگ آن دارای موسیلاژ، قند، اسید گالیک، تانن، اسانس و ماده ای تلخ به نام کاپیلارین capillarine است.

گونه های دارویی
 1. جوشانده: 3 قاشق سوپخوری پرسیوشان را در یک لیتر آب جوش بریزید و بگذارید به آرامی به مدت یک ساعت بجوشد. سپس آن را صاف کنید. مقدار مصرف آن ۳ تا ۶ ماه فنجان در روز است.
 2. شربت‌ سینه: مقدار ۱۰۰ گرم پرسیاوشان خشک را با یک لیتر آب جوش و نیم کیلو شکر مخلوط کرده و به مدت ۶ ساعت بگذارید بماند. سپس آن را با فشار از صافی بگذرانید و در داخل ظرفی بریزید تا کم کم ته نشین شود. بعد قسمت صاف شده روی آن را بردارید و با یک کیلو و نیم شکر و ۸۰ گرم دیگر برگ پرسیاوشان مخلوط کرده و بجوشانید تا غلیظ شود. مقدار مصرف این شربت دو قاشق غذاخوری و تا چند بار در روز می باشد. این شربت برای رفع سرفه و برونشیت استفاده می‌شود. ضمنا خلط آور و سینه را نرم کرده و باعث رفع اخلاط می‌شود.
 3. دم کرده: مقدار ۲۰ گرم برگ خشک پرسیاوشان را در یک لیتر آب بریزید و بگذارید به مدت یک ساعت بماند. سپس آن را صاف کنید.
خواص درمانی

پرسیاوشان از نظر طب قدیم ایران معتدل است. در طب گذشته از گیاه پرسیاوشان در درمان سرفه و علائم سرخک و سرماخوردگی و ریزش منطقه ای مو استفاده می شد.

 • درمان کننده بیماری های ریوی
 • اخلاط سینه را نرم کرده و دفع می کند
 • اگر چند قطره از دم کرده آن را داخل بینی بچکانید، گریپ را از بین برده و بینی را باز میکند.
 • صفرا و بلغم را از معده و روده از بیرون می‌کند
 • کرم کش است
 • ادرارآور است
 • عادت ماهیانه را باز می کند
 • برای رفع تنگی نفس بچه ها بسیار مفید است
 • اسهال را برطرف می کند.
 • تب بر است
 • در معالجه یرقان موثر است
 • سنگ مثانه را دفع می کند
 • برای تقویت مو و رشد موها، برگ تازه پرسیاوشان را به صورت پماد در آورده و روی سر بمالید یا اینکه از دم کرده آن استفاده کنید
 • عرق آور است
 • در درمان برونشیت موثر است
 • در هنگام زکام و سرماخوردگی از بخور پرسیاوشان استفاده کنید
 • اگر پماد و یا دم کرده آن را به سر بمالید شوره سر را برطرف می کند.
 • طحال و کلیه را تقویت می کند
مضرات پرسیاوش

پرسیاوشان گیاهی است کاملاً بی خطر و حتی در طول تاریخ برای کودکان به کار رفته و هیچ گونه عوارضی ندارد.

قبل از استفاده از این گیاه دارویی با یک پزشک مشورت کنید

از جوشانده این گیاه به طور مداوم استفاده نکنید . برای این کار می‌توانید 10 روز از آن استفاده کنید و 5 روز فاصله بگذارید و مجددا آن را مصرف کنید.

استفاده از گیاهان دارویی ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشند. از این رو با مشاهده هر نوع عارضه ای پزشک خود را مطلع کنید.

تنها یک فنجان از این جوشانده را در روز بنوشید مگر در مواقع بیماری های حاد مانند سرماخوردگی حاد یا آنفولانزا، که مصرف ۳ فنجان در روز به مدت چهار روز مجاز است.

مطالب مرتبط

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...