بهار نارنج-Orange blossom

بهار نارنج Orange blossom

کلیات گیاه شناسی

بهار نارنج (Orange blossom) همان شکوفه درخت نارنج است که در فصل بهار درخت را زینت داده، در پاییز و زمستان، جای خود را به میوه نارنج میدهد. این گل اگرچه در پخت مربا مورد استفاده قرار می گیرد، ولی کاربرد اصلی آن به همان صورت گل خشک و به خصوص عرق در طب گیاهی است.

بخش دارویی:

برای مصرف دارویی، شکوفه های بهار نارنج را صبح زود که به حالت غنچه نشکفته است، می چینند و سپس در محل تاریک، سریع خشک می کنند تا تغییر رنگ ندهند.

 

 

اثرات درمانی:

  • مهم ترین خاصیت دارویی بهار نارنج تاثیر آن روی سیستم عصبی بدن است.بهار نارنج آرامش بخش وضد هیجانات دستگاه عصبی است و سردردهای عصبی و میگرنی را کاهش می دهد.
  • بهار نارنج در تقویت معده بسیار موثر است و تپش نامنظم قلب، تشویش و اضطراب را از بین می برد.
  • برای کنترل تشنج ها و حمله قلبی هم بهار نارنج را توصیه می کنند.
  • اگر مشکل کم خوابی یا بی خوابی دارید، حتما پیش از خواب، مقداری عرق بهار نارنج یا چای آن را بنوشید.
  • اشتها آور و ضد سرفه است.
  • برای درست کردن چای بهار نارنج کافی است، 10 گرم از گل بهار نارنج را در 2 لیوان آب جوش به مدت 20 دقیقه بجوشانید. سپس آن را صاف کرده و همراه با یک قاشق سوپ خوری میل کنید.
  • عرق بهار نارنج دارای طبیعت گرم و مقوی جسم و روح است.
  • پوست نارنج ضد یبوست است و برای افرادی که معده آن ها زیاد ترش می کند، بهترین دارو است.
  • مربای بهار نارنج مقوی معده و ضد تشنج است.
  • عرق بهار نارنج برای معطر کردن شربت ها استفاده می شود، اعصاب را تقویت و بی خوابی را درمان می کند.

مطالب مرتبط

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...