خواص بادرنجبویه-Dracocephalum

بادرنجبویه Dracocephalum

کلیات گیاه شناسی

بادرنجبویه گیاهی است علفی و چند ساله از خانواده Lamiaceae است و ارتفاع این گیاه به 70 تا 150 سانتی متر میرسد.رشد بادرنجبویه زیاد بوده و باید جای کافی برای رشد داشته باشد تا مزاحم سایر گیاهان نشود.ریشه ایی کوچک و استوانه ایی شکل، سخت و منشعب دارد. در مناطق معتدل اندامهای هوایی با سرمای زمستان از بین میرود ولی ریشه ها باقی مانده و در بهار دوباره سبز می شوند. برگ های این گیاه تقریبا بویی شبیه لیمو و نعنا دارد.برگ ها پوشیده از تار، متقابل، بیضوی و به شکل قلب است. با کشیدن دست بر روی برگ، دست ها مزه ترش به خود می گیرند که مزه ایی شبیه لیمو دارد. برگهای این گیاه شباهت زیادی به برگ نعنا دارد. در بهار و تابستان خوشه های کوچک گل، با رنگ های زرد روشن یا سفید در محل اتصال برگ و ساقه ایجاد می شود. این گلها سرشار از شهد بوده و جاذب زنبورها هستند و به همین دلیل نام لاتین آن Melissa به معنی زنبور عسل است. گلهای آن در خرداد تا اواسط مرداد ظاهر میشود و به تعداد 6 تا 12 تایی هستند.

خواص درمانی دمنوش بادرنجبویه نیوشا

  • چای بادرنجبویه مقوی قلب و اعصاب است.
  • دمنوش بادرنجبویه خون ساز و تقویت کننده سلول های مغزی است.
  • خواب آور، آرام بخش، نشاط آور و ضد بوی بد دهان است.
  • امروزه نیز از بادرنجبویه به همراه برخی گیاهان دیگر مانند سنبل الطیب، بابونه و رازک برای درمان اضطراب و آرامش بخشیدن استفاده می شود.
  • از عصاره این گیاه برای درمان تبخال نیز استفاده می شود.
  • بادرنجبویه میتواند در درمان پرکاری تیرویید موثر باشد.
  • این گیاه می تواند هورمونهای تیروئیدی را متعادل کند.
  • با توجه به خاصیت ضد ویروسی این گیاه و درمان ناراحتی های تیروئیدی، پیشنهاد شده است که از این گیاه برای درمان سندرم خستگی مزمن استفاده شود.

مضرات

  • افرادی که دچار فشار خون هستند با احتیاط مصرف کنند.

 

مطالب مرتبط

بهار نارنج Orange blossom

بهار نارنج همان شکوفه درخت نارنج است که در فصل بهار درخت بر روی درخت می روید این شکوفه زیبا دارای خواصی از قبیل آرامش بخش وضد هیجانات دستگاه عصبی، کاهش سردردهای عصبی و میگرنی، تقویت معده، کاهش تپش نامنظم قلب و تشویش و اضطراب، کنترل تشنج ها و حمله قلبی، کم خوابی و ... می باشد.

جزییات ...

خواص بی نظیر رزماری

رزماری گیاهی حاوی کارنوزول و رزمارینیک (دو آنتی اکسیدان قدرتمند که در بهبود سلامت انسان نقشی کلیدی ایفا می کنند) است. همچنین، رزماری از ویژگی های قوی ضد عفونی کنندگی، ضد سرطانی، و ضد التهابی بهره می برد. در این مطلب تعدادی از خواص این گیاه معطر و روش های استفاده از آن را با هم مرور می کنیم.

جزییات ...

گیاهان دارویی مفید برای موی سر

اگر به هر دلیلی، دچار ریزش مو هستید، باید بدانید که مصرف برخی چای های گیاهی می تواند باعث کاهش سرعت و یا معکوس شدن روند ریزش مو شود. این بار براساس توصیه‌های طب سنتی از تركیبات شیمیایی فاصله بگیرید و برای تقویت موهای‌تان سراغ طب سنتی بروید تا موهایی بدون ریزش مو و زیبا داشته باشید.

جزییات ...

آویشن Thyme

آویشن با نام علمی Thymes یکی از گیاهان بسیار خوش عطر آن اغلب به عنوان ادویه یا دارو استفاده می شود.گونه های متفاوت و بی شماری از انواع این گیاه وجود دارد. عصاره این گیاه عطر تندی دارد و نوع تازه آن از عطر بیشتری برخوردار است.

جزییات ...

داروهای گیاهی ضد التهاب

گفته می شود علت اصلی درد، التهاب است. مسکن ها با استفاده از آنزیم‌های ضدالتهاب، درد را تسکین می‌دهند. اما مشکل این داروها عوارض جانبی مانند خونریزی معده، حمله قلبی، صدمه به کلیه، سکته مغزی، عدم تعادل هورمونی و .. است.

جزییات ...