خواص بادرنجبویه-Dracocephalum

بادرنجبویه Dracocephalum

کلیات گیاه شناسی

بادرنجبویه گیاهی است علفی و چند ساله از خانواده Lamiaceae است و ارتفاع این گیاه به 70 تا 150 سانتی متر میرسد.رشد بادرنجبویه زیاد بوده و باید جای کافی برای رشد داشته باشد تا مزاحم سایر گیاهان نشود.ریشه ایی کوچک و استوانه ایی شکل، سخت و منشعب دارد. در مناطق معتدل اندامهای هوایی با سرمای زمستان از بین میرود ولی ریشه ها باقی مانده و در بهار دوباره سبز می شوند. برگ های این گیاه تقریبا بویی شبیه لیمو و نعنا دارد.برگ ها پوشیده از تار، متقابل، بیضوی و به شکل قلب است. با کشیدن دست بر روی برگ، دست ها مزه ترش به خود می گیرند که مزه ایی شبیه لیمو دارد. برگهای این گیاه شباهت زیادی به برگ نعنا دارد. در بهار و تابستان خوشه های کوچک گل، با رنگ های زرد روشن یا سفید در محل اتصال برگ و ساقه ایجاد می شود. این گلها سرشار از شهد بوده و جاذب زنبورها هستند و به همین دلیل نام لاتین آن Melissa به معنی زنبور عسل است. گلهای آن در خرداد تا اواسط مرداد ظاهر میشود و به تعداد 6 تا 12 تایی هستند.

خواص درمانی دمنوش بادرنجبویه نیوشا

  • چای بادرنجبویه مقوی قلب و اعصاب است.
  • دمنوش بادرنجبویه خون ساز و تقویت کننده سلول های مغزی است.
  • خواب آور، آرام بخش، نشاط آور و ضد بوی بد دهان است.
  • امروزه نیز از بادرنجبویه به همراه برخی گیاهان دیگر مانند سنبل الطیب، بابونه و رازک برای درمان اضطراب و آرامش بخشیدن استفاده می شود.
  • از عصاره این گیاه برای درمان تبخال نیز استفاده می شود.
  • بادرنجبویه میتواند در درمان پرکاری تیرویید موثر باشد.
  • این گیاه می تواند هورمونهای تیروئیدی را متعادل کند.
  • با توجه به خاصیت ضد ویروسی این گیاه و درمان ناراحتی های تیروئیدی، پیشنهاد شده است که از این گیاه برای درمان سندرم خستگی مزمن استفاده شود.

مضرات

  • افرادی که دچار فشار خون هستند با احتیاط مصرف کنند.

 

مطالب مرتبط

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...