مراقبت های لازم برای دیابت

مراقبت های لازم برای دیابت

بیماری قند در ایران بسیار شایع است. دیابت به سبب زیاد شدن مقدار قند خون بروز می کند. در این حالت، لوزالمعده به مقدار کافی ماده انسولین تولید نمی کند و مقدار قند خون ( که یک گرم در هر لیتر است) افزایش می یابد.

بیماری قند به دو دسته تقسیم می شود:

 1. وابسته به انسولین
 2. غیر وابسته آن

عفونت ها، ژنتیک، اختلال در دستگاه دفاعی بدن و تومور، از علل ابتلا به بیماری وابسته به انسولین هستند. مبتلایان به این نوع دیابت ( که حتی در کودکان نیز دیده می شود) همیشه به تزریق انسولین نیاز دارند.

پرخوری، پرنوشی و پرادراری در این بیماران بسیار مشاهده می شود.

چاقی، حاملگی، هپاتیت و ... از علل ابتلا به بیماری قند غیر وایسته به انسولین است. این نوع دیابت را می توان با برنامه غذایی یا قرص قند مهار کرد. اگر برنامه غذایی با ورزش همراه نباشد، احتمال دارد که فرد در آینده به تزریق انسولین نیاز دااشته باشد. سن شیوع این بیماری پس از 40 سالگی است. پیدایش قند در ادرار، زیادشدن ادرار ( 3 برابر افراد سالم)، آشامیدن آب فراوان و بسیار غذا خوردن، از علائم و عوارض این بیماری است.

عوارض بیماری دیابت:

 1. خستگی، ناتوانی و لاغری
 2. بروز آب مروارید و اختلالات عروقی شبکیه ودر نهایت، کوری
 3. از بین رفتن کلیه ها و در نتیجه دیالیز همیشگی
 4. آمادگی بیشتر برای بروز سکته قلبی
 5. زخم شدن انگشتان و سایر اعضای بدن

توصیه به بیماران دیابتی:

 1. از مصرف شیرینی، شکلات، قند و شکر ( که از خطرناک ترین انواع مواد قندی است) خودداری کنید.
 2. افراد دیابتی آمادگی خاصی برای بالا رفتن فشار خون دارند و چربی دارند، برای گریز از این عوارض باید از مصرف انواع غذاهای پر نمک، چرب و گوشت قرمز پرهیز کنید.
 3. انواع میوه، سبزی و خورشت های سرخ شده، گوشت مرغ، قارچ، ماهی و سوپ های ویتامینی و کم چرب و کم پروتئین، از مواد غذایی مناسب هستند.
 4. به جای 3 وعده غذا بهتر است 6 وعده غذا به میزان کم در شبانه روز استفاده کنید.
 5. ورزش برای افراد دیابتی بسیار لازم است. ورزش های سبک و منظم علاوه بر این که قند خون را کاهش می دهد، برای قلب، عروق، ریه ها و دستگاه گوارش مفید است.

مطالب مرتبط

گرمازدگی

به هم خوردن تعادل در سامانه تنظیم گرمای بدن را "گرما زدگی" می نامند. با افزایش شدید حرارت محیط و ناتوانی بدن در دفع حرارت ایجادشده، فرد دچار گرمازدگی می شود. یک نوع آن بیشتر در سنین بالا، ذر بیماران قلبی، عروقی، روانی و بیماری های مزمن، افراد چاق و کسانی که آب بدنشان کاهش یافته اتفاق می افتد.

جزییات ...

تاثیر آهن بر سلامت بدن و تقویت خون

براساس پژوهش های انجمن تغذیه سازمان ملل متحد، در جهان از هر 5 نفر، 2 نفر به کمبود آهن دچار است و 60% مردم نمی دانند چه غذاهایی سرشار از آهن است. این انجمن توصیه می کند که هر فرد برای تقویت خون، روزانه حدود 15 میلی گرم آهن مصرف کند.

جزییات ...

غذا و حالت های روانی

غذایی که مصرف می کنیم مستقیما بر موازنه شیمیایی مغز تاثیر می گذارد. برخی غذاها میزان عناصر شیمیایی " سروتونین و دوپامین" ( عامل تغییر احساس افسردگی با احساس خوشبختی و بالعکس) را تغییر می دهند. برخی از تنش ها مانند، اضطراب، اشتهای شدید و بی خوابی را می توان با خوردن غذا برطرف کرد.

جزییات ...

10 عادت غلط در تخریب مغز

افرادی که صبحانه نمی خورند، میزان قند خونشان پایین تر است و به مقدار کافی مواد غذایی به مغزشان نمی رسد، در نتیجه بافت های آن تحلیل می رود. پرخوری هم سبب سفت شدن شریان های مغزی و در نتیجه کاهش قدرت مغز می شود.

جزییات ...

راه های محافظت از چشم

میدانیم که بینایی چشم تا چه حد اهمیت دارد. داشتن بينايي نعمت بسيار بزرگي است و اگر انتظار داريم كه چشمانمان براي تمام مدت عمر به ما خدمت كنند بايستي نهايت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوريم. در این مطلب راهکارهایی را باهم مرور می کنیم که می تواند به شما در حفظ بینایی مطلوب کمک کند.

جزییات ...