مراقبت های لازم برای دیابت

مراقبت های لازم برای دیابت

بیماری قند در ایران بسیار شایع است. دیابت به سبب زیاد شدن مقدار قند خون بروز می کند. در این حالت، لوزالمعده به مقدار کافی ماده انسولین تولید نمی کند و مقدار قند خون ( که یک گرم در هر لیتر است) افزایش می یابد.

بیماری قند به دو دسته تقسیم می شود:

 1. وابسته به انسولین
 2. غیر وابسته آن

عفونت ها، ژنتیک، اختلال در دستگاه دفاعی بدن و تومور، از علل ابتلا به بیماری وابسته به انسولین هستند. مبتلایان به این نوع دیابت ( که حتی در کودکان نیز دیده می شود) همیشه به تزریق انسولین نیاز دارند.

پرخوری، پرنوشی و پرادراری در این بیماران بسیار مشاهده می شود.

چاقی، حاملگی، هپاتیت و ... از علل ابتلا به بیماری قند غیر وایسته به انسولین است. این نوع دیابت را می توان با برنامه غذایی یا قرص قند مهار کرد. اگر برنامه غذایی با ورزش همراه نباشد، احتمال دارد که فرد در آینده به تزریق انسولین نیاز دااشته باشد. سن شیوع این بیماری پس از 40 سالگی است. پیدایش قند در ادرار، زیادشدن ادرار ( 3 برابر افراد سالم)، آشامیدن آب فراوان و بسیار غذا خوردن، از علائم و عوارض این بیماری است.

عوارض بیماری دیابت:

 1. خستگی، ناتوانی و لاغری
 2. بروز آب مروارید و اختلالات عروقی شبکیه ودر نهایت، کوری
 3. از بین رفتن کلیه ها و در نتیجه دیالیز همیشگی
 4. آمادگی بیشتر برای بروز سکته قلبی
 5. زخم شدن انگشتان و سایر اعضای بدن

توصیه به بیماران دیابتی:

 1. از مصرف شیرینی، شکلات، قند و شکر ( که از خطرناک ترین انواع مواد قندی است) خودداری کنید.
 2. افراد دیابتی آمادگی خاصی برای بالا رفتن فشار خون دارند و چربی دارند، برای گریز از این عوارض باید از مصرف انواع غذاهای پر نمک، چرب و گوشت قرمز پرهیز کنید.
 3. انواع میوه، سبزی و خورشت های سرخ شده، گوشت مرغ، قارچ، ماهی و سوپ های ویتامینی و کم چرب و کم پروتئین، از مواد غذایی مناسب هستند.
 4. به جای 3 وعده غذا بهتر است 6 وعده غذا به میزان کم در شبانه روز استفاده کنید.
 5. ورزش برای افراد دیابتی بسیار لازم است. ورزش های سبک و منظم علاوه بر این که قند خون را کاهش می دهد، برای قلب، عروق، ریه ها و دستگاه گوارش مفید است.

مطالب مرتبط

راه های بهتر خوابیدن کودک

هرگاه خواب ترسناکی کودک شما را اذیت می کند، از او بخواهید آنچه در خواب دیده نقاشی کند. سپس بگذارید نقاشی اش را برای شما توضیح دهد. پای حرفهای کودکتان بنشینید تا درباره هیولا یا صحنه ترسناکی که در خواب دیده است توضیح دهد.

جزییات ...

خواص درمانی ماست

ماست از پنی سیلین هم قوی تر است. بدن را در برابر بیماری های عفونی محافظت می کند . شستشوی سر با ماست موها را تقویت و ریزش آن را کم می کند. مالیدن ماست به پوست سبب نرمی و لطافت پوست میشود و از بیماریهای پوستی به ویژه جوش غرور جوانی جلوگیری میکند.

جزییات ...

درمان دندان درد

اگر به دندان درد دچارید، به چند توصیه ساده عمل کنید: 1.فلفل سیاه ساییده را روی دندان بپاشید یا آن را در گلاب بجوشانید و روی دندان قرار دهید. ۲. زیره سیاه و مرزه را با سرکه مخلوط کنید و روی دندان بمالید. ٣. سرکه را در دهان غرغره کنید. ۴. کمی الکل روی دندان بگذارید.

جزییات ...

خطر استفاده از ...

بررسی پژوهشگران سوئدی نشان میدهد که خطر تلفن های با تلفن های همراه بسیار بیشتر است؛ زیرا میدان پرتو در تلفنهای بیس برابر بیشتر است. تلفنهای بیسیم حتی زمانی که از آنها استفاده نمی پرتوهای مضر از خود منتشر می کنند.

جزییات ...

خطر استفاده زیاد از نوشابه

هنگامی که میزان اسید فسفریک خون افزایش یابد، کلیه قادر به دفع سریع آن نیست؛ در نتیجه کلیه تحت فشار مضاعف قرار میگیرد. نوشابه های گازدار موجب برداشته شدن کلسیم از استخوانها میشوند و درون خون جریان می یابند. این امر سبب رسوب کلسیم اضافی در کلیه و بروز سنگ کلیه میشود.

جزییات ...