غذا و حالت های روانی

غذا و حالت های روانی

غذایی که مصرف می کنیم مستقیما بر موازنه شیمیایی مغز تاثیر می گذارد.

برخی غذاها میزان عناصر شیمیایی " سروتونین و دوپامین" ( عامل تغییر احساس افسردگی با احساس خوشبختی و بالعکس) را تغییر می دهند. برخی از تنش ها مانند: مشکلات دوران عادت ماهانه، اضطراب، اشتهای شدید و بی خوابی را می توان با خوردن غذا برطرف کرد. برخی از اسیدهای آمینه، ویتامین ها و عناصر غذایی که با حالت های روانی ارتباط ارند به شرح زیر هستند:

تریپتوفان: تریپتوفان نوعی اسید آمینه "پروتئین" است که به ترشح سروتین (هورمون احساس خوشبختی) در مغز کمک می کند. این اسید در بادام، کاهو، تخم مرغ، دانه های سویا، دانه های آفتابگردان و کدو یافت می شود.

چربی امگا 3: این اسید چرب به کاهش افسردگی و افزایش فعالیت ذهنی کمک می کند و به شکل خاص در ماهی های روغنی مثل: ساردین، ماکریل و سالمون وجود دارد.

چربی امگا6: این اسید چرب مزاج فرد را سالم می کند و در کنجد یافت می شود.

الیاف: الیاف، کار هضم غذا را آسان می کند و در ثابت نگه داشتن قند خون و در نتیجه ثبات و آرامش فرد تاثیر دارد. با تغییر قندخون، خلق و خوی فرد دستخوش تغییر می شود و اشتها افزایش می یابد و در نتیجه مصرف غذا زیاد می شود که برای سلامت و حفظ خوش اندامی زیان دارد و فرد دچار اضافه وزن می شود. الیاف در میوه، سبزی، باقلا و حبوبا یافت می شود. غذاها و خواراکی های خالی از الیاف مانند بیسکوییت و کیک، سریع می شوزند و هنگامی که اثر آن در خون از بین برود، فرد سریع اخلاقش بد می شود.

ویتامین ب6: این ویتامین به ویژه برای خانوم هایی که مشکل عادت ماهانه دارند مفید است و دردها و افسردگی این دوره را کاهش می دهد و در روحیه افراد تاثیر مثبت دارد. این ویتامین در کلم قمری و کلم پیج بروکلی یافت می شود.

کافئین: کافئین در قهوه، چای و دانه های کاکائو یافت می شود. میزان کم کافئین برای افزایش تمرکز، ایجاد نشاط و هوشیاری بدن مفید است. اما مصرف زیاد آن سبب اعتیاد، بروز تنش و هیجان های روانی می شود. میزان مصرف قهوه و چای نباید از 3 لیوان در روز بیشتر باشد. فراموش نکنید که نوشابه گازدار نیز کافئین دارد.

پروتئین: پروتئین برای فعالیت مغز، ضروری است و مصرف متعادل پروتئین برای ثابت نگه داشتن قند خون و دستخوش تغییر نشدن خلق و خوی افراد مفید است. پروتئین در گوشت و تخم مرغ یافت می شود. مصرف زیاد گوشت، میزان کسترول را افزایش داده سلامت قلب را به خطر می اندازد.

مطالب مرتبط

تاثیر آهن بر سلامت بدن و تقویت خون

براساس پژوهش های انجمن تغذیه سازمان ملل متحد، در جهان از هر 5 نفر، 2 نفر به کمبود آهن دچار است و 60% مردم نمی دانند چه غذاهایی سرشار از آهن است. این انجمن توصیه می کند که هر فرد برای تقویت خون، روزانه حدود 15 میلی گرم آهن مصرف کند.

جزییات ...

10 عادت غلط در تخریب مغز

افرادی که صبحانه نمی خورند، میزان قند خونشان پایین تر است و به مقدار کافی مواد غذایی به مغزشان نمی رسد، در نتیجه بافت های آن تحلیل می رود. پرخوری هم سبب سفت شدن شریان های مغزی و در نتیجه کاهش قدرت مغز می شود.

جزییات ...

راه های محافظت از چشم

میدانیم که بینایی چشم تا چه حد اهمیت دارد. داشتن بينايي نعمت بسيار بزرگي است و اگر انتظار داريم كه چشمانمان براي تمام مدت عمر به ما خدمت كنند بايستي نهايت دقت را در مراقبت از آنها به عمل آوريم. در این مطلب راهکارهایی را باهم مرور می کنیم که می تواند به شما در حفظ بینایی مطلوب کمک کند.

جزییات ...

سرما و خشکی دست ها

با شروع زمستان و فصل سرما، خشکی، پوسته پوسته شدن و التهاب دست ها از زیبایی آن ها می کاهد. همچنین ناخن ها در فصل سرما دیرتر رشد می کنند و شکننده تر می شوند. برای جلوگیری از خشکی پوست در زمستان به این نکات توجه کنید

جزییات ...

راه های بسیار ساده برای کاهش وزن

آیا تا به حال با خود فکر کرده اید که چرا خیلی راحت و سریع دچار اضافه وزن می شوید ولی به همان راحتی نمی توانید وزن کم کنید؟ شما ممکن است برای مدتی پرخوری کنید و بعد فکر کنید که برگشتن به وزن سابق نا ممکن است، اما اینطور نیست.

جزییات ...