بلوبری Blueberry

بلوبری Blueberry

کلیات گیاه شناسی:

بلوبری نام عمومی برای چند گیاه با میوه سته ای از سرده واکسینیوم است. این سرده شامل توتین سسکتون،سیاه گیله،یاتوت و بیلبری نیز می شود.گونه ایی که میوه هایش در بازار تحت نام توتین کبود به فروش می رسد، بومی نواحی آمریکی شمالی است که تا سال 1930 به اروپا معرفی نشده بود. درختچه آن معمولا به صورت ایستاده هستند اما گاهی به صورت درخچه های خمیده با طول متغیر از 10 سانتیمتر تا 4 متر نیز یافت می شود.گل های آن استکانی و شکل زنگ هستند و به رنگ های سفید،صورتی رنگ پریده یا قرمز یا حتی گاهی سبز یافت می شود.

بلوبری سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است که بدن بطور روزانه به آن ها نیازمند است.

خواص بلوبری:

 • بلوبری دارای آنتی اکسیدان فیتونوترینت است که از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد به سلول ها و بافت های بدن پیشگیری می کند. مقدار آنتی اکسیدان های موجود در یک بلوبری 3 برابر یک سیب است و دارای خواص بسیار زیادی می باشند که پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری و تقویت حافظه برخی از آنها هستند.
 • تقویت بینایی
 • تقویت عملکرد مغز
 • کمک به هضم غذا
 • بلوبری حاوی مقدار بسیار کمی کالری می باشد به صورتی که 140 گرم بلوبری تنها یک گرم چربی دارد و این چربی نیز جزو چربی های مفید است که بدن از آن برای حفظ بافت سالم استفاده می کند.
 • بلوبری گزینه خوبی برای تقویت عملکرد مغز از جمله حافظه است.
 • بلوبری دارای موادی به نام تانیس است که به عنوان قابض در دستگاه گوارش برای کاهش التهاب عمل می کند.
 • مصرف بلوبری موجب سلامت و تقویت دستگاه ادراری می شود.
 • این میوه مثل کرانبری، حاوی ترکیباتی است که مانع از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه می شود. بنابراین امکان عفونت مثانه کاهش می یابد.
 • بلوبری روند پیری را نیز به تاخیر می اندازد و ترکیبی که مسولیت این امر را بر عهده دارد، آنتوسیانین نامیده می شود.
 • بلوبری سرشار از آنتوسیانین ها است و رنگ و قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن نیز مدیون همین ترکیبات می باشد.

مطالب مرتبط

خواص گردو WALNUT

پوسته گوشتدار میوه سبز گردو، دارای امولسیون، قند و اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک، اسید مالیک، فسفات ها و اگزالات کلسیم است. عصاره برگ درخت گردو خاصیت میکروب کشی و باکتری کشی دارد.

جزییات ...

خواص گشنیز Coriander

گشنیز گیاهی است علفی و یکساله، برنگ سبز که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر نیز می رسد. برگ های آن به دو شکل ظاهر می شود: آنهائی که در قاعدۂ ساقه وجود دارد و به شكل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی شکل می باشند.

جزییات ...

گریپ فروت Grapefruit

گریپ فروت یک میوه اسیدی است و بهتر است که آن را همراه دیگر مرکبات مصرف گریپ فروت یک کرد و هنگامیکه آن را می برید، زود آن را مصرف کنید؛ زیرا در اثر ماندن مواد موثر خود را از دست داده و تلخ می شود. گریپ فروت از لیموترش کمتر اسیدی است.

جزییات ...

گیاه کورک Kavark یا کبر مفید برای طحال و کبد

کورک یا کبر گیاهی مفید در درمان بیماری های طحال و کبد است. غنچه های نارس گل آن را در آب نمک انداخته و تلخی آن را می گیرند و بعد در سرکه ترشی می اندازند که خیلی لذيذ است. میوه آن به فارسی به نام خیار کبر و خیار شنگ معروف می باشد.

جزییات ...

خواص کنجد Sesame

کنجد دارای پروتئین، ویتامین های B , D , E , F و لسیتین Lecithin می باشد. مقدار روغن آن در حدود ۵۰٪ است. روغن کنجد مرکب از حدود ۷۰٪ اسیدهای چرب اشباع نشده مانند: لینولئیک اسید ، اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند: اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید می باشد.

جزییات ...