بلوبری Blueberry

بلوبری Blueberry

کلیات گیاه شناسی:

نام عمومی برای چند گیاه با میوه سته ای از سرده واکسینیوم است. این سرده شامل توتین سسکتون،سیاه گیله،یاتوت و بیلبری نیز می شود.گونه ایی که میوه هایش در بازار تحت نام توتین کبود به فروش می رسد، بومی نواحی آمریکی شمالی است که تا سال 1930 به اروپا معرفی نشده بود. درختچه آن معمولا به صورت ایستاده هستند اما گاهی به صورت درخچه های خمیده با طول متغیر از 10 سانتیمتر تا 4 متر نیز یافت می شود.گل های آن استکانی و شکل زنگ هستند و به رنگ های سفید،صورتی رنگ پریده یا قرمز یا حتی گاهی سبز یافت می شود.

بلوبری سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است که بدن بطور روزانه به آن ها نیازمند است.

خواص بلوبری:

 • بلوبری دارای آنتی اکسیدان فیتونوترینت است که از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد به سلول ها و بافت های بدن پیشگیری می کند. مقدار آنتی اکسیدان های موجود در یک بلوبری 3 برابر یک سیب است و دارای خواص بسیار زیادی می باشند که پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری و تقویت حافظه برخی از آنها هستند.
 • تقویت بینایی
 • تقویت عملکرد مغز
 • کمک به هضم غذا
 • بلوبری حاوی مقدار بسیار کمی کالری می باشد به صورتی که 140 گرم بلوبری تنها یک گرم چربی دارد و این چربی نیز جزو چربی های مفید است که بدن از آن برای حفظ بافت سالم استفاده می کند.
 • بلوبری گزینه خوبی برای تقویت عملکرد مغز از جمله حافظه است.
 • بلوبری دارای موادی به نام تانیس است که به عنوان قابض در دستگاه گوارش برای کاهش التهاب عمل می کند.
 • مصرف بلوبری موجب سلامت و تقویت دستگاه ادراری می شود.
 • این میوه مثل کرانبری، حاوی ترکیباتی است که مانع از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه می شود. بنابراین امکان عفونت مثانه کاهش می یابد.
 • بلوبری روند پیری را نیز به تاخیر می اندازد و ترکیبی که مسولیت این امر را بر عهده دارد، آنتوسیانین نامیده می شود.
 • بلوبری سرشار از آنتوسیانین ها است و رنگ و قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن نیز مدیون همین ترکیبات می باشد.

مطالب مرتبط

خواص و مضرات قهوه Coffee

قهوه برای مبتلایان به بیماری قلبی ضرر دارد، بنابراین برای اینگونه افراد قهوه بدون کافئین که به نام Decaffeinated Coffee معروف است، تجویز می شود ولی ضرر آن بیش از قهوه معمولی است؛ زیرا برای گرفتن کافئین از حلال های شیمیایی استفاده می کنند که مقداری از آن در قهوه می ماند.

جزییات ...

فواید و مضرات باقلا

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

جزییات ...

خواص درمانی بالنگ

بالنگ در کتب طب سنتی با نام "اترج کبیر" آمده است. میوه آن را به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیر منظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

جزییات ...

اسفناج Spinach

اسفناج گیاهی است یکساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع نیم متر که برگهای آن پهن و نرم و مثلثی شکل برنگ سبز می باشد. دو نوع اسفناج وجود دارد که بنام پائیزه و بهاره نامیده می شود. اسفناج بهاره در فصل بهار کاشت می شود و به اسفناج انگلیسی معروف است.

جزییات ...

هویج Carrot

در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کنندگی قند خون را دارا می باشد. بنابراین این عقیده قدیمی که هویج برای مبتلایان به بیماری قند خوب نیست، کاملا غلط است و بیماران قندی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.

جزییات ...