بلوبری Blueberry

بلوبری Blueberry

کلیات گیاه شناسی:

نام عمومی برای چند گیاه با میوه سته ای از سرده واکسینیوم است. این سرده شامل توتین سسکتون،سیاه گیله،یاتوت و بیلبری نیز می شود.گونه ایی که میوه هایش در بازار تحت نام توتین کبود به فروش می رسد، بومی نواحی آمریکی شمالی است که تا سال 1930 به اروپا معرفی نشده بود. درختچه آن معمولا به صورت ایستاده هستند اما گاهی به صورت درخچه های خمیده با طول متغیر از 10 سانتیمتر تا 4 متر نیز یافت می شود.گل های آن استکانی و شکل زنگ هستند و به رنگ های سفید،صورتی رنگ پریده یا قرمز یا حتی گاهی سبز یافت می شود.

بلوبری سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی است که بدن بطور روزانه به آن ها نیازمند است.

خواص بلوبری:

 • بلوبری دارای آنتی اکسیدان فیتونوترینت است که از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد به سلول ها و بافت های بدن پیشگیری می کند. مقدار آنتی اکسیدان های موجود در یک بلوبری 3 برابر یک سیب است و دارای خواص بسیار زیادی می باشند که پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری و تقویت حافظه برخی از آنها هستند.
 • تقویت بینایی
 • تقویت عملکرد مغز
 • کمک به هضم غذا
 • بلوبری حاوی مقدار بسیار کمی کالری می باشد به صورتی که 140 گرم بلوبری تنها یک گرم چربی دارد و این چربی نیز جزو چربی های مفید است که بدن از آن برای حفظ بافت سالم استفاده می کند.
 • بلوبری گزینه خوبی برای تقویت عملکرد مغز از جمله حافظه است.
 • بلوبری دارای موادی به نام تانیس است که به عنوان قابض در دستگاه گوارش برای کاهش التهاب عمل می کند.
 • مصرف بلوبری موجب سلامت و تقویت دستگاه ادراری می شود.
 • این میوه مثل کرانبری، حاوی ترکیباتی است که مانع از چسبیدن باکتری ها به دیواره مثانه می شود. بنابراین امکان عفونت مثانه کاهش می یابد.
 • بلوبری روند پیری را نیز به تاخیر می اندازد و ترکیبی که مسولیت این امر را بر عهده دارد، آنتوسیانین نامیده می شود.
 • بلوبری سرشار از آنتوسیانین ها است و رنگ و قدرت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن نیز مدیون همین ترکیبات می باشد.

مطالب مرتبط

جوز هندی Nutmeg

جوز هندی میوه ایی درختی به همین نام است که مصر ف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. از خواص درمانی آن می توان به منبع خوب از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر اشاره نمود.

جزییات ...

خواص گل و تخمه آفتابگردان

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش می دادند. آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. از تخم آفتاب گردان روغنی گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

جزییات ...

تمشکRaspberry

میوه شبیه شاه توت و توت فرنگی است و به رنگ زرد یا سرخ مایل به سیاه یافت می‌شود.از خواص مهم آن می توان به درمان انسداد مجاری ادرار، خنک کننده، نرم کننده و ضد اسکوربوت، تصویه خون، درمان روماتیسم، تسکین درد، درمان بیماران مبتلا به سرخک و مخملک، رفع تب، معالجه کک و مک مناسب است.

جزییات ...

انجیر Ficus Carica

انجیر میوه مغذی و خوش طعمی است. دارای مواد قندی، مواد ازته، چربی، مواد معدنی، امینو اسید، آنزیم های مختلف و کاروتن میباشد. در برگ های آن حدود 0.06 درصد مواد تلخی مانند فیکوسین Ficusin و برگاپتین Bergaptene وجود دارد.

جزییات ...

خواص جعفری

بر اساس نتایج پژوهش جدیدی در مصر، خوردن جعفری از ابتلا به بیماری های قلب و رگ های خونی جلوگیری می کند و به سبب داشتن اسید فولیک و کلسیم زیاد از ناقص الخلقه شدن جنین جلوگیری می کند. آب جعفری، چربی های جمع شده در زیر پوست را ذوب می کند. به همین دلیل برای لاغر شدن خوب است.

جزییات ...