کرفس

خواص و مضرات کرفس وحشی

کلیات گیاه شناسی

نام بین المللی: wild celery

نام های دیگر در فارسی: کلوس، کرسب، کرفس

گیاهی دو ساله و به ارتفاع تا ۵۰ سانتیمتر است. رنگ ساقه و برگ های آن سبز است و بوی مطبوعی دارد. طعم آن کمی تند است و برگ های آن شبیه به برگ های جعفری و رنگ گل های آن، سفید مایل به سبز است.

محل رویش آن : زاگرس بختیاری، سیستان و بلوچستان، بندرعباس، کرمان، خوی، ایذه، گل سفید و منگشت.

ترکیبات شیمیایی

 • چربی، آپی ئین، آپی ژنین، مانت، اینوزیت، آسپاراژین، گلوتاسین، کولین، اليناماروز، پروتئین، ليناز، رزین، اسید اولئیک، اسید پتروسیلینیک و اسید لینولئیک از ترکیبات شیمیایی کرفس وحشی هستند.
 • ویتامین های گروه: A, B , C

خواص کرفس:

 • خوردن آب برگ آن آرامبخش است و گوارش کودکان را بهبود می بخشد.
 • برای زیاد شدن ادرار و باز شدن عادت ماهانه، برگ تازه کرفس را میل کنید.
 • خوردن تخم کرفس؛ قلب را تقویت، ضد عفونی کننده، داروی برونشیت و آسم، محرک، ضد اسپاسم، ضد درد شکم، داروی پهلو درد، محرک نیروی جنسی، ضد نفخ، داروی سرخجه و سرخک است و برای درمان نقرس، سیاتیک، بی خوابی، عصبانیت و چند نوع سرطان کاربرد دارد.
 • برای باز کردن عادت ماهانه، ۲ قاشق پودر تخم کرفس را ۲۰ دقیقه در یک لیوان آب جوش خیسانده و آن را طی ۳ مرحله در طول روز میل کنید.
 • خوردن ریشه ی کرفس وحشی، سنگ مثانه و کلیه را دفع می کند.
 • خوردن ۱۵۰ گرم عصاره ریشه کرفس وحشی، تب را قطع خواهد کرد.
 • کرفس وحشی از نظر طبیعت، طبق رأی حکمای طب سنتی، گرم و خشک است. ریشه آن سیاه رنگ با ریشک های دراز و باریک که کاملا مصرف می شود و از نظر خواص دارویی از سایر اعضای آن قویتر است و پس از آن تخم آن که از نظر خواص در درجه بعدی قرار دارد استفاده می شود.
 • کاهش فشار خون
 • رفع اضطراب و بی خوابی
 • کاهش قند خون
 • تخم کرفس و اسانس روغنی کرفس از مواد غیر سمی هستند و در لیست سازمان نظارت بر خوراک و دارو در امریکا در ردیف مواد گیاهی بدون زیان قرار داده شده اند. بنابراین به استثنای زنان باردار و مادران شیرده و کودکان زیر ۲ سال بقیه افراد می توانند از فرآورده های کرفس در حد مجاز استفاده کنند و اگر در جریان مصرف، ناراحتی هایی از قبیل اسهال یا اختلال معده ایجاد شد، مقدار مصرف را کاهش داده یا قطع کنند.

مطالب مرتبط

خواص کلم

کلم حاوی ویتامین های E ، C ، B ، A و مواد معدنی متعددی مانند: کلسیم، منیزیم، گوگرد، سدیم، فسفر و مقدار کمی مس و روی است. در ضمن كلم منبع غنی ای از آهن، اسید فولیک و کلروفیل است و بعد از جعفری، بیشترین مقدار ویتامین C را در بین سبزیهای کلروفیل دار دارد؛

جزییات ...

خواص و مضرات سماق

سماق دارای طبیعت سرد و خشک است و به عنوان چاشنی برای بسیاری از غذاها به کار می رود و دارای خواص دارویی فراوانی، از جمله رفع درد دندان، تقویت لثه، برطرف نمودن تب، نقرس و رماتیسم است.

جزییات ...

خواص برگ سنا

سنا را از برگهای خشک شده انواع کاسیاها بالاخص کاسیا اکوتیفولیا «سنای اسکندریه» و کاسیا انگوستیفولیا «سنای هندی» یاتی نولی، از تیره نخود، بدست می آورند. این گیاه در طبیعت به صورت بوته و درختچه های کوچک یک متری وجود دارد.

جزییات ...

خواص سبوس گندم و سبوس جو

سبوس، پوسته سفت و هضم نشدنی روی دانه های غلات است که علاوه بر بسیاری از خواص متنوع، به دلیل غیر محلول بودن به تسهیل فرآیند گوارش کمک می کند. سبوس گندم منبع غنی از هشت ماده معدنی مهم شامل منگنز، منیزیم، سلنيوم، فسفر، آهن، پتاسیم و روی است.

جزییات ...

خواص و مضرات نعناع Peppermint

نعناع از قدیم الایام به عنوان یک گیاه معطر و اشتها آور و برای ناراحتی های دستگاه گوارش بکار رفته است. بقراط پدر علم طب، از نعناع در نوشته های خود یاد کرده است. در قرون وسطی از نعناع در معالجه بیماریها و برای التیام زخم ها و درمان درد گزیدگی زنبور استفاده می کردند.

جزییات ...