پیاز عنصل

خواص پیاز عنصل

خواص پیاز عنصل

پیاز عنصل به شکل گلابی و دارای قطر حدود ۳۰-۱۵ سانتی متر می باشد. نام های دیگر آن: پیاز دشتی، عنصل، بصل الخنزير، بصل الفار، اسقال، استیل، پیاز عنصل و اشقيل می باشد. نوع خودرو و بیابانی از اجتماع ۶ گونه که تعداد کرموزوم های آن ها متفاوت است تشکیل می یابد. البته تمام این گونه ها دارای پیاز هایی با محتوای گلیکوزیدی قابل قبول نمی باشند. پیاز عنصل قرمز که آن نیز واریته ای از U. maritima می باشد، از الجزایر و قبرس جمع آوری می شود و با واریته سفید از لحاظ داشتن رنگ دانه آنتوسیانین قرمز و گلیکوزید سیلیروزید تفاوت دارد.

ترکیب های شیمیایی

در پیاز عنصل، ترکیب هایی به نام های سیلی پیکرین ، سیلی تو کسین، سیلین و سیلارن وجود دارد. سیلی پیکرین ماده ای تلخ و محلول در آب است که به صورت گرد زرد رنگی از پیاز گیاه بدست می آید. سیلی توکسین هم مادهای تلخ ولی غیر محلول در آب و محلول در الکل است که به صورت گرد قهوه ای رنگی به دست می آید. سیلین، ماده ی متبلور محلول در الکل است که از نظر فیزیولوژیکی بیاثر مشخص شده است و مادهی سیلارن که از آن گلیکوزیدی به نام سیلارن A و سيلارن B به دست می آید و مخلوط طبیعی آن معمولا سيلارن C نام دارد؛ علاوه بر موارد فوق،هتروزیدی به نام سیلی روزید و دو استرول _کولین و انواعی دیگری از لیپیدها نیز در آن یافت میشود.

خواص درمانی:

 • پیاز عنصل سمی است. برای مصرف های داخلی با احتیاط مصرف شود.
 • اگر بر روی پوست گذاشته شود تاول میزند.
 • کسانی که مبتلا به ناراحتی کلیه و معده می باشند بهتر است استفاده نکنند.
 • برای استفاده از پیاز عنصل باید تشويه شود و آن بدین صورت است که پیاز عنصل را داخل خمیری گذاشته و خمیر را زیر آتش یا این که در فر قرار دهند تا بپزد. سپس پیاز را خارج کرده و پوسته های سوخته خارجی آن را کنار گذاشته و مغز آن را برش زده و در سایه خشک نمایید. پس از خشک شدن به صورت گرد در آورده، سپس به اندازه مجاز مصرف شود.
 • این پیاز برای امراضی چون

  الف. صرع و مالیخولیا

  ب. سردردهای سرد

  پ. چرت زدن

  ت. سستی، فلج، لقوه

  ث. پریدن ناگهانی اعضاء

  ج. سرفه های کهنه، خشونت سینه

  چ. استفراغ و قی های خونی

  ح. درد مفاصل، سیاتیک

  خ. خرد کردن سنگ مثانه

  د. آسان نمودن جریان عادت ماهانه

  ذ. رویش مو مفید می باشد

 • بهترین پاک کننده اخلاط فاسد و جرمهای بیماری زا است و روان کننده اخلاط مضر جمع شده در یک عضو است.
 • ضد تنگی نفس می باشد.
 • اگر عنصل را در پارچه ای بگذارند و آن پارچه را به قسمت مولیسیک (قسمتهایی از صورت یا سر، که موهای آن به صورت دایره ای می ریزد) بمالند قرمز و برافروخته می شود و برای روییدن مو نیز بسیار مفید است.
 • برای از بین بردن لکه های قهوه ای سینه و گردن، پیاز عنصل را با سرکه مخلوط کرده و در حمام به محل بمالید.
 • پیاز عنصل ضد موخوره است.
 • برای درمان یبوست ۱۰ گرم پیاز تشویه شده، ۶۰ گرم نمک را با ۲۰۰ گرم روغن سرخ نموده، صبح به صبح ناشتا ۷ گرم میل شود.
 • طرز تهیه سرکه پیاز عنصل: ۱۰ گرم پیاز عنصل را خرد کرده و ۲ گرم اسید اسیتیک متبلور و ۱۰۰ گرم سرکه انگور را در یک ظرف شیشه ای در دار ریخته و به مدت ۱۴ روز بگذارید بماند. سپس صاف نموده و مصرف نمایید. این سرکه برای بیماری هایی چون سکته مغزی و سستی بدن، فلج، فراموشی، لقوه، وسواس، صرع، سرگیجه، چرت زدن، جنون، مالیخولیا و مزمزه آن برای لثه، دهان و دندان مفید است.
 • برای مارگزیدگی و نیش عقرب پیاز عنصل را در سرکه مخلوط کرده و در محل نیش به صورت ضماد بگذارید.

احتیاط:

 • پودر یا عصاره گیاه پیاز عنصل، سمی و فقط باید تحت نظارت و به میزان لازم مصرف شود.
 • این گیاه و پیاز آن باید با احتیاط و زیر نظر پزشک و متخصص طب سنتی مصرف شود تا مبادا در بدن تاول، قرمزی، خارش و زخم ایجاد کند.

مطالب مرتبط

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...