بالنگ

خواص درمانی بالنگ

کلیات گیاه شناسی:

بالنگ در کتب طب سنتی با نام "اترج کبیر" آمده است. میوه آن را به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. این درختچه دارای میوه های زشتی است که گاهی به وزن یک کیلو گرم نیز می رسد. نوع دیگری از بالنگ را به فارسی "بادرنگ" می نامند و در کتب طب سنتی با نام های بادرنج، بادرنج و اترج صغیر آمده است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیر منظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

شکل آن دراز از یک طرف متصل به شاخه، کمی پهن و از طرف دیگر به نوک باریکی ختم می شود. پوست آن به رنگ زرد طلایی، خیلی ضخیم، موج دار و دارای برآمدگی هایی مانند تاول درشت است. پوست زرد و گوشت سفید داخل پوست، تقریبا جای برای پولپ ترش غیر خوراکی وسط آن باقی نگذارده است.

گل آن سفید است. بالنگ دارای پوست زرد رنگ طلایی، با بوی معطر، به خصوص نوع کوچک آن که پوستش صاف است، معطرتر است. قسمت گوشتی سفید متصل به پوست خارجی آن ضخیم و کمی شیرین و قسمت پولپ وسط آن که در میان پرده های ضخیم طولانی واقع شده است، دارای الیاف و غلاف های پر از مایعی است که در بعضی انواع، شیرین و در برخی ترش است. تخم های آن که در قسمت پولپ آن واقع است کمی دراز و در غلاف سفیدی قرار گرفته و کمی تلخ است.

ترکیبات شیمیایی

بالنگ حاوی مقادیر زیادی سیترونلال است که یک ترکیب آرام بخش بوده و در درمان بیماران مبتلا به افسردگی و بیماری های روانی کاربرد دارد. همچنین در پوست میوه بالنگ اسانس لیمونن، گاما، ترپینن، ژرانیال و نرال است.

 

بالنگ

 

خواص درمانی

  • از نظر خواص، معتقدند که پوست زرد آن برای تقویت قلب و کبد و معده و احشای داخل شکم مفید است و برای تحلیل بادها و نفخ و کمک به هضم غذا موثر می باشد.
  • دم کرده پوست زرد خشک شده آن، مسکن قوی و جویدن آن خوشبو کننده دهان است.
  • گر پوست و گوشت سفید خشک شده آن را در لابه لای لباس ها بگذارند، با از بید زدن می شوند.
  • روغن بالنگ از نظر طبعیت گرم و خشک است و مالیدن آن برای رفع ہے حسی، فلجی، رعشه و درد مفاصل، سیاتیک، درد کلیه، مثانه و خوشبویی عرق موثر است.
  • روغن شکوفه آن نیز همین اثر را دارد و روغن برگ آن قوی تر است.
  • خوردن قسمت گوشت سفید متصل به پوست زرد خارجی آن خیلی ثقیل است و دیرهضم می شود و مصرف آن باید به صورت مربا با شکر و یا عسل باشد.
  • ضماد پخته تمام میوه بالنگ در سرکه، برای درد مفاصل و نقرس و ورم های مختلفه نافع است.
  • در چین از جوشانده ریشه و پوست بالنگ به عنوان ضدسرفه، نرم کننده سینه و رفع ناراحتی لومباگو استفاده می کنند.
  • تخم بالنگ کرم کش و ضد تب است.

مقدار مصرف: از خشک آن تا ۱۵ گرم و از مربای آن تا پنج مثقال (۲۵ گرم) است.

برای تهیه روغن آن، باید شش عدد از پوست زرد خالص آن را در روغن زنبق و روغن خیری از هر کدام به مقدار ۱ / ۵ کیلو و اگر این روغن ها نباشد، در ۳ کیلو روغن کنجد قرار داده و در آفتاب قرار داده و هر ۳ شب آثرا تجدید کنید و بعد از ۳ مرتبه آن را استعمال نمایند

مطالب مرتبط

فواید و مضرات باقلا

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

جزییات ...

اسفناج Spinach

اسفناج گیاهی است یکساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع نیم متر که برگهای آن پهن و نرم و مثلثی شکل برنگ سبز می باشد. دو نوع اسفناج وجود دارد که بنام پائیزه و بهاره نامیده می شود. اسفناج بهاره در فصل بهار کاشت می شود و به اسفناج انگلیسی معروف است.

جزییات ...

هویج Carrot

در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کنندگی قند خون را دارا می باشد. بنابراین این عقیده قدیمی که هویج برای مبتلایان به بیماری قند خوب نیست، کاملا غلط است و بیماران قندی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.

جزییات ...

جوز هندی Nutmeg

جوز هندی میوه ایی درختی به همین نام است که مصر ف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. از خواص درمانی آن می توان به منبع خوب از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر اشاره نمود.

جزییات ...

خواص گل و تخمه آفتابگردان

سرخ پوستان آمریکا این گیاه را به خاطر تخم آن که به مصرف غذا می رسد می کاشتند و پرورش می دادند. آفتاب گردان گیاهی است یکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. گل آن درشت و زیبا و به قطر ۳۵ سانتیمتر می باشد. از تخم آفتاب گردان روغنی گرفته می شود که اشباع نشده است و برای پخت و پز مناسب است.

جزییات ...