باقلا- faba bean

فواید و مضرات باقلا

کلیات گیاه شناسی

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. میوه آن که همان باقلا است دارای غلافی پوشیده از کرک، بطول تقریبا ۱۲ سانتیمتر است. در هر غلاف تعدادی دانه قرار دارد. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

ترکیبات شیمیایی

در ۱۰۰ گرم دانه باقلا سبز و خام مواد زیر موجود است:

اب:72گرم

پروتئین8.4 گرم

مواد چرب:0.4گرم

نشاسته:15.8 گرم

کلسیم: 28 میلی گرم

فسفر: 155 میلی گرم

آهن: 2.2 میلی گرم

سدیم: 40 میلی گرم

پتاسیم: 470 میلی گرم

ویتامین آ: 220 میلی گرم

ویتامین ب1: 0.3 میلی گرم

ویتامین ب2: 0.18 میلی گرم

ویتامین ب3: 1.5 میلی گرم

ویتامین ث: 30 میلی گرم

آرسنیک: 0.02 میلی گرم

باقلا دارای ماده ای به نام فیتین Phytine می باشد که بسیار مغذی است و تقویت کننده بدن است. این ماده کلسیم بدن را تامین می کند. باقلا غذای خوبی برای دوران نقاهت است.

خواص داروئی

 • دم کرده گل باقلا ضد تشنج و ادرار آور است.
 • دم کرده گل باقلا سنگ کلیه را دفع می کند و جوشانده باقلا برای ورم مثانه مفید است.
 • جوشانده باقلا اثر خوبی در رفع رماتیسم دارد.
 • از جوشانده باقلا برای درمان نقرس استفاده کنید.
 • باقلا را اگر با آب سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید اسهال مزمن را درمان می کند.
 • برای رفع گرفتگی صدا، باقلا را با روغن بادام و قند مخلوط کنید و بخورید
 • رای رفع کوفتگی و ورم پستان، پوسته باقلا را با آب جو مخلوط کرده سرکه و نعناع بپزید و ضمادی را که بدست می آید روی ورم و کوفتگی قرار دهید.
 • ضماد پوسته باقلا با شنبلیله و عسل برای نرم کردن دمل و ورم بناگوش و زیر چشم مفید است.
 • جوشانده باقلا شکم روی های مزمن را برطرف می کند.
 • برای درمان تکرر ادرار از جوشانده ریشه باقلا استفاده کنید.
 • جوشانده سر شاخه های باقلا، مستی مشروبات الکلی را برطرف می کند.
 • برای رفع التهاب و درد نوک انگشتان و ناخن باید یک مشت برگ باقلا را با نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید کمی سرد شود و انگشتان خود را بمدت دو ساعت در آن قرار دهید تا برطرف شود.

مضرات

باقلا در بعضی از اشخاص تولید نفخ و سنگینی سر و معده می کند برای جلوگیری از این عوارض باید ابتدا باقلا را پوست کنده و بجوشانید و آب آن را دور بریزید. سپس به آن مقداری آب اضافه کرده و بعد از پختن، با روغن بادام و ادویه گرم مانند دارچین 2 فلفل بخورید. مصرف باقلای تازه ممکن است ایجاد مسمومیت و حساسیت شدید ب که گاهی موجب مرگ می شود. بنابراین باید در خوردن باقلای تازه و خام احتياط کنید.

مطالب مرتبط

خواص گردو WALNUT

پوسته گوشتدار میوه سبز گردو، دارای امولسیون، قند و اسیدهای آلی مانند اسید سیتریک، اسید مالیک، فسفات ها و اگزالات کلسیم است. عصاره برگ درخت گردو خاصیت میکروب کشی و باکتری کشی دارد.

جزییات ...

خواص گشنیز Coriander

گشنیز گیاهی است علفی و یکساله، برنگ سبز که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر نیز می رسد. برگ های آن به دو شکل ظاهر می شود: آنهائی که در قاعدۂ ساقه وجود دارد و به شكل دندانه دار و دیگری در طول ساقه که باریک و نخی شکل می باشند.

جزییات ...

گریپ فروت Grapefruit

گریپ فروت یک میوه اسیدی است و بهتر است که آن را همراه دیگر مرکبات مصرف گریپ فروت یک کرد و هنگامیکه آن را می برید، زود آن را مصرف کنید؛ زیرا در اثر ماندن مواد موثر خود را از دست داده و تلخ می شود. گریپ فروت از لیموترش کمتر اسیدی است.

جزییات ...

گیاه کورک Kavark یا کبر مفید برای طحال و کبد

کورک یا کبر گیاهی مفید در درمان بیماری های طحال و کبد است. غنچه های نارس گل آن را در آب نمک انداخته و تلخی آن را می گیرند و بعد در سرکه ترشی می اندازند که خیلی لذيذ است. میوه آن به فارسی به نام خیار کبر و خیار شنگ معروف می باشد.

جزییات ...

خواص کنجد Sesame

کنجد دارای پروتئین، ویتامین های B , D , E , F و لسیتین Lecithin می باشد. مقدار روغن آن در حدود ۵۰٪ است. روغن کنجد مرکب از حدود ۷۰٪ اسیدهای چرب اشباع نشده مانند: لینولئیک اسید ، اولئیک اسید و مقداری اسیدهای چرب اشباع شده مانند: اسید پالمتیک و آراشیدیک اسید می باشد.

جزییات ...