باقلا- faba bean

فواید و مضرات باقلا

کلیات گیاه شناسی

باقلا گیاهی است علفی و یکساله که ارتفاع آن تا ۸۰ سانتیمتر می رسد. برگ های آن متناوب و مرکب است که دارای برگچه هایی بشکل تخم مرغ می باشد. گل های باقلا درشت و سفید و دارای لکه های سیاه و یا بنفش است. میوه آن که همان باقلا است دارای غلافی پوشیده از کرک، بطول تقریبا ۱۲ سانتیمتر است. در هر غلاف تعدادی دانه قرار دارد. گل و شاخه گلدار، میوه و تخم باقلا مصارف طبی دارند.

ترکیبات شیمیایی

در ۱۰۰ گرم دانه باقلا سبز و خام مواد زیر موجود است:

اب:72گرم

پروتئین8.4 گرم

مواد چرب:0.4گرم

نشاسته:15.8 گرم

کلسیم: 28 میلی گرم

فسفر: 155 میلی گرم

آهن: 2.2 میلی گرم

سدیم: 40 میلی گرم

پتاسیم: 470 میلی گرم

ویتامین آ: 220 میلی گرم

ویتامین ب1: 0.3 میلی گرم

ویتامین ب2: 0.18 میلی گرم

ویتامین ب3: 1.5 میلی گرم

ویتامین ث: 30 میلی گرم

آرسنیک: 0.02 میلی گرم

باقلا دارای ماده ای به نام فیتین Phytine می باشد که بسیار مغذی است و تقویت کننده بدن است. این ماده کلسیم بدن را تامین می کند. باقلا غذای خوبی برای دوران نقاهت است.

خواص داروئی

 • دم کرده گل باقلا ضد تشنج و ادرار آور است.
 • دم کرده گل باقلا سنگ کلیه را دفع می کند و جوشانده باقلا برای ورم مثانه مفید است.
 • جوشانده باقلا اثر خوبی در رفع رماتیسم دارد.
 • از جوشانده باقلا برای درمان نقرس استفاده کنید.
 • باقلا را اگر با آب سرکه و آب بپزید و با پوست بخورید اسهال مزمن را درمان می کند.
 • برای رفع گرفتگی صدا، باقلا را با روغن بادام و قند مخلوط کنید و بخورید
 • رای رفع کوفتگی و ورم پستان، پوسته باقلا را با آب جو مخلوط کرده سرکه و نعناع بپزید و ضمادی را که بدست می آید روی ورم و کوفتگی قرار دهید.
 • ضماد پوسته باقلا با شنبلیله و عسل برای نرم کردن دمل و ورم بناگوش و زیر چشم مفید است.
 • جوشانده باقلا شکم روی های مزمن را برطرف می کند.
 • برای درمان تکرر ادرار از جوشانده ریشه باقلا استفاده کنید.
 • جوشانده سر شاخه های باقلا، مستی مشروبات الکلی را برطرف می کند.
 • برای رفع التهاب و درد نوک انگشتان و ناخن باید یک مشت برگ باقلا را با نیم لیتر آب بجوشانید و بگذارید کمی سرد شود و انگشتان خود را بمدت دو ساعت در آن قرار دهید تا برطرف شود.

مضرات

باقلا در بعضی از اشخاص تولید نفخ و سنگینی سر و معده می کند برای جلوگیری از این عوارض باید ابتدا باقلا را پوست کنده و بجوشانید و آب آن را دور بریزید. سپس به آن مقداری آب اضافه کرده و بعد از پختن، با روغن بادام و ادویه گرم مانند دارچین 2 فلفل بخورید. مصرف باقلای تازه ممکن است ایجاد مسمومیت و حساسیت شدید ب که گاهی موجب مرگ می شود. بنابراین باید در خوردن باقلای تازه و خام احتياط کنید.

مطالب مرتبط

خواص و مضرات قهوه Coffee

قهوه برای مبتلایان به بیماری قلبی ضرر دارد، بنابراین برای اینگونه افراد قهوه بدون کافئین که به نام Decaffeinated Coffee معروف است، تجویز می شود ولی ضرر آن بیش از قهوه معمولی است؛ زیرا برای گرفتن کافئین از حلال های شیمیایی استفاده می کنند که مقداری از آن در قهوه می ماند.

جزییات ...

خواص درمانی بالنگ

بالنگ در کتب طب سنتی با نام "اترج کبیر" آمده است. میوه آن را به فارسی بالنگ گویند و از نظر گیاه شناسی واریته از بادرنگ است. بالنگ درختچه ای است به شکل غیر منظم، برگ آن با کمی اختلاف شبیه سایر مرکبات ولی میوه آن به کلی متفاوت و نوع کبیر آن در ابعاد یک خربزه کوچک است.

جزییات ...

اسفناج Spinach

اسفناج گیاهی است یکساله، دارای ساقه ای راست به ارتفاع نیم متر که برگهای آن پهن و نرم و مثلثی شکل برنگ سبز می باشد. دو نوع اسفناج وجود دارد که بنام پائیزه و بهاره نامیده می شود. اسفناج بهاره در فصل بهار کاشت می شود و به اسفناج انگلیسی معروف است.

جزییات ...

هویج Carrot

در هویج یک نوع انسولین گیاهی وجود دارد که اثر کم کنندگی قند خون را دارا می باشد. بنابراین این عقیده قدیمی که هویج برای مبتلایان به بیماری قند خوب نیست، کاملا غلط است و بیماران قندی می توانند به مقدار کم از این گیاه استفاده کنند.

جزییات ...

جوز هندی Nutmeg

جوز هندی میوه ایی درختی به همین نام است که مصر ف آن به صورت خشک شده در مناطق گرمسیری رواج بسیاری دارد. از خواص درمانی آن می توان به منبع خوب از ویتامین ها، املاح معدنی، اسیدهای آمینه، روی، آهن، مس، کلسیم، ژرمانیوم، فلاونوئیدها و بسیاری مواد مفید دیگر اشاره نمود.

جزییات ...