گیاه بارهنگ

خواص گیاه بارهنگ

کلیات گیاه شناسی

این گیاه در جاهای مختلفی می روید و انواع مختلفی دارد. معمولا از دانه های این گیاه استفاده می شود و کمتر از قسمت های دیگر گیاه مانند ساقه و برگ استفاده میشود.

از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی استفاده می شود و یکی از گیاه های لعاب دار و دارای ماده سافورين است.

بارهنگ گیاهی علفی و چندساله با برگهایی به طول ۳۰ - ۱۵ سانتیمتر است. برگها بیضی شکل و کشیده، پهن و با لبه های نرم است. برگها ۵ تا ۹ رگبرگ مشخص دارد. گلها کوچک، سبز یا قهوه ای و با پرچمهای بنفش است. گلها در یک گل آذین یا سنبله قرار دارند. بارهنگ در خاکهای فشرده به خوبی رشد می کند. توانایی این گیاه برای رشد در انواع خاکهای فشرده باعث می شود گیاه مناسبی برای احیای خاک باشد.

نحوه مصرف:

دانه های آن را در آب خیس می کنند. این گیاه عوارض جانبی ندارد. از برگ به وفور استفاده می شود. برگ آن خاصیت ضد عفونی کننده دارد. دانه این گیاه نیز خاصیت ضد عفونی کننده و خلط آوری خوبی برای دستگاه تنفسی دارد. ندارد. از برگ این گیاه دارد. دانه این گیاه نیز

خواص درمانی

  • دانه های این گیاه بهمراه برگ آن خاصیت ضد عفونی دارد.
  • دانه های این گیاه، خلط آور است.
  • از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی و مشکلات ریوی استفاده میشود.
  • این گیاه را برای کاهش سرفه و کاهش التهاب غشای مخاطی که نام عفونت مجاری تنفسی باشد، مفید می دانند.
  • از دم کرده بارهنگ برای درمان سوختگی ها، خارش و بادزدگی هم است می شود. بهتر است دم کرده این گیاه به صورت تازه مصرف شود.

مطالب مرتبط

خواص و فواید گزنه

گزنه گیاهی است علفی و چند ساله که ساقه آن چهار گوش بوده و بطور قائم تا ارتفاع یک متر بالا می رود. این گیاه در خرابه ها، باغها و نقاط مرطوب که چهار پایان از آن عبور می کنند، بحالت خودرو می روید. ریشه این گیاه خزنده بوده و در ناحیه ای که سبز می شود، کم کم تمام منطقه را فرا می گیرد.

جزییات ...

خواص کوشاد و طریقه مصرف آن

از نظر طبی ریشه گیاه کوشاد قسمت مورد استفاده آن است. این ریشه ضخیم، گوشت ابرنگ زرد تیره و یا قهوه ای مایل به قرمز بوده که دارای طعمی بسیار تلخ و نامطبوع است. برای مصارف طبی ریشه کوشاد باید اقلا سه ساله باشد تا اثر داشته باشد.

جزییات ...

کنگر صحرایی

کنگر صحرایی گیاهی است چند ساله که توسط بذر و ریشه های خزنده خود تولید مثل میکند. از خانواده Compositae است و ارتفاع آن ۳۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر با ریشه های عمیق و افقی گسترده میباشد. ساقه های کنگر صحرایی، افراشته و بلند و صاف و بدون کرک ای بوده است.

جزییات ...

کندر چیست و چه خواصی دارد؟

پس از بریدن تنه درخت کندر و تقسیم به قسمتهای کوچکتر، شیره ی سفید شیری مانندی از آن خارج می شود که این قطرات با گذشت کمتر از دو هفته رطوبتشان را از دست داده و خشک شده و تبدیل به یک صمغ نارنجی مایل به قهوه ای می شود که با نام کندر شناخته می شود.

جزییات ...

خواص کلپوره همدانی (مریم نخودی همدانی) در طب سنتی

استفاده از گیاه کلپوره همدانی به طوری که در کتب دارویی قدیمی آمده است، به زمان های دور نسبت داده می شود. بقراط، دیوسکورید، پلین و جالینوس از این گیاه در آثار خود نام برده اند. عصاره این گیاه محتوی مواد موثره زیره است. قسمت مورد استفاده گیاه، سرشاخه گلدار گیاه است.

جزییات ...