گیاه بارهنگ

خواص گیاه بارهنگ

کلیات گیاه شناسی

این گیاه در جاهای مختلفی می روید و انواع مختلفی دارد. معمولا از دانه های این گیاه استفاده می شود و کمتر از قسمت های دیگر گیاه مانند ساقه و برگ استفاده میشود.

از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی استفاده می شود و یکی از گیاه های لعاب دار و دارای ماده سافورين است.

بارهنگ گیاهی علفی و چندساله با برگهایی به طول ۳۰ - ۱۵ سانتیمتر است. برگها بیضی شکل و کشیده، پهن و با لبه های نرم است. برگها ۵ تا ۹ رگبرگ مشخص دارد. گلها کوچک، سبز یا قهوه ای و با پرچمهای بنفش است. گلها در یک گل آذین یا سنبله قرار دارند. بارهنگ در خاکهای فشرده به خوبی رشد می کند. توانایی این گیاه برای رشد در انواع خاکهای فشرده باعث می شود گیاه مناسبی برای احیای خاک باشد.

نحوه مصرف:

دانه های آن را در آب خیس می کنند. این گیاه عوارض جانبی ندارد. از برگ به وفور استفاده می شود. برگ آن خاصیت ضد عفونی کننده دارد. دانه این گیاه نیز خاصیت ضد عفونی کننده و خلط آوری خوبی برای دستگاه تنفسی دارد. ندارد. از برگ این گیاه دارد. دانه این گیاه نیز

خواص درمانی

  • دانه های این گیاه بهمراه برگ آن خاصیت ضد عفونی دارد.
  • دانه های این گیاه، خلط آور است.
  • از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی و مشکلات ریوی استفاده میشود.
  • این گیاه را برای کاهش سرفه و کاهش التهاب غشای مخاطی که نام عفونت مجاری تنفسی باشد، مفید می دانند.
  • از دم کرده بارهنگ برای درمان سوختگی ها، خارش و بادزدگی هم است می شود. بهتر است دم کرده این گیاه به صورت تازه مصرف شود.

مطالب مرتبط

فواید یونجه برای کم خونی Alfalfa

یونجه سرشار از ویتامین های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود. بعنوان مثال می توان از امولسین، اینورتاز و پکیتاز نام برد. همچنین یونجه دارای 20% پروتئین می باشد.

جزییات ...

تاتوره چیست و چه خواصی دارد

در چین از نظر خواص دارویی فرق زیادی بین تاتوره علفی و تاتوره درختی نیست. از تاتوره علفی برای رفع نفخ، ترشح زیاد اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه در حد مجاز از آن میخورند. تاتوره علفی را برای آرام کردن حمله های سیاه سرفه و همچنین تسکین آسم نیز تجویز می شود.

جزییات ...

خواص پیاز عنصل

در پیاز عنصل، ترکیب هایی به نام های سیلی پیکرین ، سیلی تو کسین، سیلین و سیلارن وجود دارد. سیلی پیکرین ماده ای تلخ و محلول در آب است که به صورت گرد زرد رنگی از پیاز گیاه بدست می آید. پیاز عنصل سمی است و برای مصرف های داخلی باید با احتیاط مصرف شود.

جزییات ...

خواص و عوارض پنیرک

پنیرک حاوی موسیلاژ ( لعاب نباتی) و ویتامین های A , B , C است. از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود. پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است. خاصیت مسهلی و نرم کننده دارد. دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود.

جزییات ...

خواص بادیان (رازیانه ) و موارد مصرف رازیانه

رازیانه اثر زیاد کنده شیر را در زنان شیرده دارد و بدین منظور می توان از دم کرده رازیانه استفاده کرد. اشتها آور و مقوی است. نفخ و گاز معده را از بین می برد. روغن تخم رازیانه، کرم روده را از بین می برد. و حالت تهوع را بر طرف می کند.

جزییات ...