رازیانه

خواص بادیان (رازیانه ) و موارد مصرف رازیانه

کلیات گیاه شناسی:

بادیان (صورت کهن تر آن بادیان)

نام یا جزئی از نام فارسی سه گیاه یا تخم سه گیاه گوناگون:

 1. رازیانه
 2. بادیان رومی (آنیسون )
 3. بادیان ختایی

رازیانه:

در برخی از مآخذ دارو پزشکی اسلامی، مانند الاغراض الطبية جرجانی (ص ۵۵۹)، تحفه حکیم مؤمن (ص ۱۴۴)، و مخزن الادویۂ عقیلی علوی شیرازی (ص ۲۱۷)، بادیان مترادف رازیانه / رازيانج دانسته شده است؛ اما اخوینی بخاری (متوفی ح ۳۷۳) در هدايه المتعلمين في الطب، کهنترین کتاب طبی شناخته شده به فارسی، بادیان (یا ریشه یا تخم آن) و رازیانه (و تخم آن) را دو گیاه متفاوت ذکر کرده است.

بادیان رومی (= انیسون)

بادیان و انیسون هر دو از خانواده چتریان اند و تخم آنها از نظر شکل و بوو خواص، بسیار شبیه به هم و لذا قابل اشتباه با یکدیگر است.

 

 

بادیان ختایی

درختچه ای از خانواده ماگنولیاییان و بومی چین و حوالی آن است. قبل از قرن دهم پیش از میلاد در چین شناخته شده بوده، ولی بسی دیرتر به برخی از سرزمینهای دیگر از جمله در قرن دوازدهم / هجدهم به اروپا راه یافته است. در مآخذ قدیم داروشناسی و پزشکی غربی (یونانی، رومی) و اسلامی نامی از آن نرفته است، در ماخذ جديده مثلا الموسوعة في علوم الطبيعة، (ج ۱، ش ۲۲۹۸ و ۲۶۹۳)، نام «انیسون پا اننا نجمی » را به تقلید از نام فرانسوی آن، برای آن جعل کرده اند. نامگذاری نسبتا جدید فارسی، «بادیان ختایی»، نظر به مشابهت بوی دانه های این گیاه با بوی تند دانه هام بادیان (= رازیانه) و نظر به منبع اصلی آن، ختا/ خطا ( چین شمالی، در ماخذ اسلامی بوده است. به قول صاحب مخزن الادوية (ص ۲۰۱)، «بادیان خطایی از ادويه جديده است و آن را از جبال نیپال و چین و زیربادات هند آورند و مقوی معده، دافع ریاح ودرد احشاء، محلل بلغم و مدر بول است و نصاری به جهت همین خواص، با چای خطایی طبخ نموده می نوشند.

 

 

خواص دارویی:

رازیانه از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است. ریشه رازیانه گرمتر از بقیه قسمت های گیاه است.

  • رازیانه اثر زیاد کنده شیر را در زنان شیرده دارد و بدین منظور می توان از دم کرده رازیانه استفاده کرد.
  • اشتها آور و مقوی است.
  • نفخ و گاز معده را از بین می برد.
  • قاعده آور است.
  • برگهای رازیانه ادرار آور است.
  • جوشانده ریشه رازیانه ملین و مسهل است.
  • روغن تخم رازیانه، کرم روده را از بین می برد. و حالت تهوع را بر طرف می کند.
  • برای برطرف کردن آسم، سرفه و تنگی نفس از دم کرده تخم رازیانه بمقدار سه فنجان در روز استفاده کنید.
  • برای رفع اسهال، رازیانه را با زیره سبز به نسبت مساوی دم کرده و به مریض بدهید.
  • میتوان از رازیانه به عنوان داروی ضد نفخ بصورت زیر استفاده کرد: ۵ گرم پودر انیسون و ۵ گرم پودر زیره کرمان، ۵ گرم پودر تخم گشنیز و ۵ گرم پودر رازیان را با هم مخلوط کرده و در یک لیتر آب جوش بریزید و آنرا بمدت ۱۰ دقیقه دم کنید. سپس آنرا صاف کرده و کم کم بنوشید.
  • رازیانه بعلت داشتن هورمون زنانه، رشد دخترها را جلو می اندازد.
  • رازیانه مغز را فعال می کند.
  • ریشه رازیانه دارای کومارین Coumarin می باشد. چون این ماده رقيق کننده خون است، بنابراین آنهایی که مبتلا به تصلب شرائین یا انسداد رگها هستند، می توانند از جوشانده ریشه رازیانه استفاده کنند.
  • دردهای مفاصل را برطرف می کند.
  • اشتها را زیاد می کند.
  • برای از بین بردن درد آرتروز روغن رازیانه را در محل درد بمالید.
  • رازیانه آب چشم را از بین میبرد و تاریکی چشم را برطرف می سازد.

مطالب مرتبط

فواید یونجه برای کم خونی Alfalfa

یونجه سرشار از ویتامین های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود. بعنوان مثال می توان از امولسین، اینورتاز و پکیتاز نام برد. همچنین یونجه دارای 20% پروتئین می باشد.

جزییات ...

تاتوره چیست و چه خواصی دارد

در چین از نظر خواص دارویی فرق زیادی بین تاتوره علفی و تاتوره درختی نیست. از تاتوره علفی برای رفع نفخ، ترشح زیاد اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه در حد مجاز از آن میخورند. تاتوره علفی را برای آرام کردن حمله های سیاه سرفه و همچنین تسکین آسم نیز تجویز می شود.

جزییات ...

خواص گیاه بارهنگ

این گیاه در جاهای مختلفی می روید و انواع مختلفی دارد. معمولا از دانه های این گیاه استفاده می شود و کمتر از قسمت های دیگر گیاه مانند ساقه و برگ استفاده میشود. از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی استفاده می شود و یکی از گیاه های لعاب دار و دارای ماده سافورين است.

جزییات ...

خواص پیاز عنصل

در پیاز عنصل، ترکیب هایی به نام های سیلی پیکرین ، سیلی تو کسین، سیلین و سیلارن وجود دارد. سیلی پیکرین ماده ای تلخ و محلول در آب است که به صورت گرد زرد رنگی از پیاز گیاه بدست می آید. پیاز عنصل سمی است و برای مصرف های داخلی باید با احتیاط مصرف شود.

جزییات ...

خواص و عوارض پنیرک

پنیرک حاوی موسیلاژ ( لعاب نباتی) و ویتامین های A , B , C است. از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود. پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است. خاصیت مسهلی و نرم کننده دارد. دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود.

جزییات ...