اکالیپتوس

خواص دارویی اکالیپتوس

کلیات گیاه شناسی:

اکالیپتوس برای انواع بخورهای سرد استفاده می شود و مصارف دیگری هم دارد که در زیر به آن اشاره خواهد شد. مردمان استرالیا می دانستند اگر در منطقه بیابانی استراليا به نام "آتبك" (Outpack) با بی آبی مواجه شوند، می توانند ریشه های اکالیپتوس را که آکنده از آب است، از زمین برای رفع تشنگی بیرون بیاورند. بومی های استرالیایی از برگهای اکالیپتوس برای درمان جراحات و پایین آوردن تب استفاده می کردند.

اکالیپتوس لثه آبی یا درخت تب استرالیا، شناخته شده ترین گونه اکالیپتوس است که مصرف پزشکی دارد. ارتفاع این گیاه به ۲۳۰ پا می رسد. برگهای ۴ تا ۱۲ اینچی این گیاه سبز تند و براق است. وقتی پوسته خاکستری آبی این گیاه گنده میشود، زیر آن پوسته کرمی رنگ وجود دارد.

 

روغن اکالیپتوس

اشکال موجود:

این گیاه به صورت روغن مایع اساسی، روغن اساسی به شکل پماد تنتور برگ (محلول تهیه شده از گیاه و الكل یا گیاه، الكل و آب)، برگ خام و چای قابل دسترسی است. قطره های ضد سرفه تجاری، انواع شربت ها، مایعات تبخیر کننده، روغن های مالیدنی، انواع خمیردندان و مواد شستشوی دهان، حاوی روغن اکالیپتوس یا ترکیب اصلی آن یعنی سینئول است.

خواص اکالیپتوس

 • رگ های اکالیپتوس و روغنی که آن ها تولید می کنند، سبب کشتن باکتری و رفع ناراحتی های تنفسی افراد مبتلا به خناق، اسم و برونشیت می شود
 • اگر سابقه مصرف ویکس دارید، احتمالا خنکی و احساس سوزش ناشی از روی پوست و پاک شدن سینوس ها در اثر رایحه نعناعی و معطر را به یاد خواهید آورد. در واقع این اثرات روغن اصیل اکالیپتوس است. اکالیپتوس به انواع عطر، صابون و برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها اضافه می شود.
 • از این گیاه همچنین به عنوان عامل دفع حشرات نیز استفاده و به روغن شمع و افشانه های حشره کش نیز اضافه می شود.

نحوه مصرف:

 • این گیاه برای درمان التهاب سینه، ریه ها، بینی و گلو بکار می رود و می تواند برخی از گونه های باکتری و همچنین برخی از انواع قارچها را از بین ببرد.
 • وقتی از این گیاه دارویی برای مصرف موضعی استفاده می کنید، می تواند درد رماتیسمی را تسکین بخشد. قبل از مصرف، با پزشک معالج خود مشورت و از دستورات ایشان پیروی کنید.
 • روغن برای مصرف موضعی (برای مفاصل متورم یا احتقاق سینه): ۳۰ میلی لیتر روغن اکالیپتوس را به ۵۰۰ میلی لیتر آب ولرم اضافه کنید.
 • روغن اکالیپتوس (برای استعمال موضعی): یک میلی لیتر (۱۵ تا ۳۰ قطره) روغن مزبور را به نصف لیوان روغن مایع (کنجد، زیتون و غیره) اضافه کنید.
 • ه منظور استفاده استنشاقی از این گیاه داروئی، ۵ تا ۱۰ قطره از روغن آن را به ۲ لیوان آب جوش اضافه کنید و سپس حوله را بالای سر خود بکشید و به را استنشاق کنید.

نکات احتیاطی

 • در دوران بارداری یا شیردهی از مصرف اکالیپتوس پرهیز کنید.
 • روغن این گیاه اگر استعمال موضعی داشته باشد، سمی نیست، اما نباید از این گیاه برای مصارف داخلی استفاده کرد.
 • انجمن فرآوردهای گیاهان دارویی آمریکا برگ اکالیپتوس را از نظر بی خطری در ردیف و درجه ۲ ارزیابی کرده است. درجه ۲ به معنای این است که در کاربرد این گیاه محدودیت هایی متصور است.
 • در ارتباط با عصاره های برگ اکالیپتوس باید گفت که افرادی که مبتلا به التهاب معده ای روده ای یا التهاب مجرای صفراوی هستند، باید از مصرف عصاره برگ اکالیپتوس اجتناب کنند.
 • در صورت ابتلا به ناراحتی کبد نیز از مصرف آن پرهیز کنند. در صورتی که مشمول هر کدام از این حالات هستید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • از مصرف بی رویه عصاره مزبور نیز اجتناب ورزید. تانین موجود در عصاره این گیاه می تواند، در صورتی که بی رویه مصرف شود، به انواع شکم درد یا آسیب کبدی و کلیوی منجر شود.

تداخل های احتمالی

روغن و عصاره اکالیپتوس می تواند اثرات داروهایی را که برای درمان کمبود قند خون بکار می رود، خنثی کند. اگر به بیماری افت قند خون مبتلا هستید، مطمئن شوید که پزشک شما قبل از آغاز درمان با این گیاه در جریان امر واقع شده است.

مطالب مرتبط

فواید یونجه برای کم خونی Alfalfa

یونجه سرشار از ویتامین های A,C,E,K و همچنین دارای آمیلاز که آنزیم مخصوص هضم مواد نشاسته ای است می باشد. آنزیم های بسیاری در یونجه یافت می شود. بعنوان مثال می توان از امولسین، اینورتاز و پکیتاز نام برد. همچنین یونجه دارای 20% پروتئین می باشد.

جزییات ...

تاتوره چیست و چه خواصی دارد

در چین از نظر خواص دارویی فرق زیادی بین تاتوره علفی و تاتوره درختی نیست. از تاتوره علفی برای رفع نفخ، ترشح زیاد اسید، درد کبد، دردهای دوران عادت ماهیانه در حد مجاز از آن میخورند. تاتوره علفی را برای آرام کردن حمله های سیاه سرفه و همچنین تسکین آسم نیز تجویز می شود.

جزییات ...

خواص گیاه بارهنگ

این گیاه در جاهای مختلفی می روید و انواع مختلفی دارد. معمولا از دانه های این گیاه استفاده می شود و کمتر از قسمت های دیگر گیاه مانند ساقه و برگ استفاده میشود. از این گیاه برای ناراحتی های تنفسی استفاده می شود و یکی از گیاه های لعاب دار و دارای ماده سافورين است.

جزییات ...

خواص پیاز عنصل

در پیاز عنصل، ترکیب هایی به نام های سیلی پیکرین ، سیلی تو کسین، سیلین و سیلارن وجود دارد. سیلی پیکرین ماده ای تلخ و محلول در آب است که به صورت گرد زرد رنگی از پیاز گیاه بدست می آید. پیاز عنصل سمی است و برای مصرف های داخلی باید با احتیاط مصرف شود.

جزییات ...

خواص و عوارض پنیرک

پنیرک حاوی موسیلاژ ( لعاب نباتی) و ویتامین های A , B , C است. از برگ و گل این گیاه در طب استفاده می شود. پنیرک ضد سرفه و مرهم سینه است. خاصیت مسهلی و نرم کننده دارد. دم کرده آن برای کسانی که دچار یبوست و دارای معده و روده های تنبلی هستند توصیه می شود.

جزییات ...